Czego nie powinni jeść cukrzycy?

Prawidłowo skomponowana dieta jest niezbędnym elementem leczenia cukrzycy. Chroni nie tylko przed wahaniami glukozy we krwi, ale zmniejsza również ryzyko występowania groźnych przewlekłych powikłań cukrzycy, m.in. retinopatii, nefropatii czy zespołu stopy cukrzycowej.



Polecani dietetycy

Ogólnie rzecz biorąc, dieta w cukrzycy opiera się na zasadach zdrowego żywienia, które są kierowane również dla zdrowych osób. Dodatkowo jednak należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj i ilość spożywanych węglowodanów.

Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, węglowodany ogółem powinny stanowić około 45% wartości energetycznej diety. Źródłem węglowodanów w diecie cukrzyka powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe czyli pieczywo z pełnego przemiału, ryż brązowy, makarony razowe oraz kasze, szczególnie gruboziarniste. Produkty te zawierają niższy indeks glikemiczny co oznacza, że nie powodują nagłych skoków glukozy we krwi.

Należy natomiast wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć spożycie cukrów prostych, których źródłem są: słodycze, ciasta, pieczywo cukiernicze, dżemy, marmolady, powidła, słodkie napoje, a także miód.

Dodatkowo należy ograniczyć spożycie owoców do około dwóch porcji dziennie, również ze względu na dużą zawartość fruktozy czyli cukru prostego.

Cukrzycy powinni również stronić od alkoholu, gdyż ogranicza on uwalnianie glukozy z wątroby, a to może doprowadzić do niebezpiecznego spadku glukozy we krwi.
Pomimo ogólnych zaleceń żywieniowych, którymi powinni kierować się cukrzycy, najlepsze efekty terapeutyczne przynosi dieta indywidulanie dostosowana do danego pacjenta. Dietetyk uwzględnia wówczas parametry, takie jak: wiek, płeć, tryb życia, aktywność fizyczną, sposób leczenia cukrzycy, choroby współistniejące, a także preferencje kulinarne. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że pacjent wdroży w życie właściwy sposób żywienia i zminimalizuje ryzyko rozwoju powikłań cukrzycowych.
Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Przepisy na szparagi

Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do połowy czerwca, czyli inaczej mówiąc właśnie teraz. To właściwy czas, aby dla tych, którzy jeszcze nie jedli spróbować, a dla tych, którzy są fanami najeść się do woli potraw ze szparagami.

22 marzec - Światowy Dzień Wody

Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, które jest odchodzone co roku 22 marca.

Powołane zostało w czasie konferencji "Szczyt Ziemi 1992 (UNCED)" w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Poczuj się dobrze ze sobą - jak to zrobić?

W domu codzienne obowiązki - dom, rodzina, dzieci, nauka i praca - obecnie w dużej mierze zdalna, co jeszcze bardziej wpływa na wynik poważnego egzaminu z życia. Wszystko na jednym kwadracie z całą rodziną przez cały dzień.. 7 dni w tygodniu... i jak tu nie zwariować? :)

Jolanta Czepułkowska
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?