Przepisy na szparagi

Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do połowy czerwca, czyli inaczej mówiąc właśnie teraz. To właściwy czas, aby dla tych, którzy jeszcze nie jedli spróbować, a dla tych, którzy są fanami najeść się do woli potraw ze szparagami.


Polecani dietetycy

Dlaczego lubimy szparagi?

Ponieważ są niskokaloryczne i zdrowe. Stanowią skarbnicę witamin i składników mineralnych, które działają korzystnie na wzrok, serce, poziom cholesterolu, perystaltykę jelit, kondycję skóry, włosów, paznokci oraz spowalniają procesy starzenia się komórek. Dodatkowo, co bardzo ważne, szparagi są lekkim, smacznym i bardzo wdzięcznym w przygotowaniu warzywem. Doskonałym dodatkiem czy głównym składnikiem dań.

A których potraw ze szparagami absolutnie należy spróbować? Osobiście polecam, i wpisuję je również w diety moich pacjentów:

Na śniadanie:

Zapiekany omlet ze szparagami [1 porcja] – 2 jaja, 3 duże szparagi, 1 plaster szynki, 1 łyżeczka masła, 1 łyżeczka startego sera żółtego, sól, pieprz, natka pietruszki, bazylia. W szparagach oderwać zdrewniałe części przy końcach. Pokroić na mniejsze kawałki. Zanurzyć we wrzątku na 1-2 minuty. Opłukać pod zimną wodą. Jajka połączyć z serem. Doprawić do smaku solą, pieprzem, natką pietruszki i bazylią. Wymieszać. W naczyniu wysmarowanym masłem ułożyć szparagi i szynkę. Masę jajeczną wylać na szparagi. Zapiekać w 170°C przez 15-17 minut.

Na obiad:

Kurczak ze szparagami i rukolą [1 porcja] – filet z piersi kurczaka, ½ pęczka szparagów, garść rukoli, 1 łyżeczka pestek dyni, 1 łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz, 1 ząbek czosnku, curry, słodka papryka. Mięso pokroić w kostkę. Czosnek drobno posiekać. Pestki dyni uprażyć na suchej patelni. Oliwę połączyć z solą, pieprzem, czosnkiem, curry i słodką papryką. Wymieszać. Do marynaty włożyć mięso na godzinę. Usmażyć. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Gotować w lekko osolonym wrzątku 7-8 minut. Szparagi połączyć z mięsem. Posypać rukolą i pestkami dyni.

Łosoś ze szparagami [1 porcja] – łosoś, ½ pęczka szparagów, 1 łyżeczka masła, sól, pieprz, szczypiorek. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Pokroić na mniejsze kawałki. Poddusić na maśle. Rybę oprószyć solą i pieprzem. Szparagi ułożyć na blasze. Na nich położyć rybę. Całość piec 7-8 minut w 180°C.

Makaron ze szparagami [1 porcja] – makaron, ½ pęczka szparagów, ½ małej cebuli, ½ szklanki przecieru pomidorowego, 1 łyżeczka startego żółtego sera, 1 łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz. Makaron ugotować al dente. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Cebulę drobno posiekać. Szparagi gotować w lekko osolonej wodzie 5-6 minut, pokroić. Na oliwie poddusić cebulę. Dodać ugotowane szparagi i sos pomidorowy. Całość wymieszać. Dodać makaron. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeszcze raz wymieszać. Posypać serem.
Kasza jaglana ze szparagami, suszonymi pomidorami i Fetą [1 porcja] - kasza jaglana, ½ pęczka szparagów, 3 suszone pomidory, 1 plaster sera Feta, 1 łyżeczka pestek słonecznika, sól, pieprz, mięta, szczypiorek, sok z cytryny.  Kaszę ugotować wg przepisu na opakowaniu. W szparagach oderwać zdrewniałe części przy końcach. Pokroić na mniejsze kawałki. Suszone pomidory i ser pokroić w kostkę. Pestki słonecznika uprażyć na suchej patelni. Pod koniec gotowania kaszy dodać szparagi. Wymieszać. Gotować 3-4 minuty. Do całości dodać suszone pomidory, sok z cytryny, sól, pieprz, miętę i szczypiorek. Całość jeszcze raz wymieszać. Posypać pestkami słonecznika i serem Feta.

Na kolację:

Sałatka z truskawkami i szparagami [1 porcja] – 1-2 garści rukoli/szpinaku, 1 szklanka truskawek, 3  szparagi, ½ ogórka zielonego, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, pieprz. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Gotować w lekko osolonej wodzie do miękkości. Truskawki przekroić na pół. Ogórka pokroić w plastry. Oliwę, ocet i miód połączyć ze sobą. Wymieszać. Rukolę/szpinak połączyć z ogórkiem i szparagami. Polać sosem z oliwy, octu balsamicznego i miodu. Doprawić pieprzem. Całość jeszcze raz wymieszać. Posypać truskawkami.

Sałatka ze szparagami i awokado [1 porcja] – 4 liście sałaty/1-2 garści mieszanki sałat, 3 szparagi, 5-6 pomidorków koktajlowych, ½ małego awokado, 1 plaster sera pleśniowego, 5-6 orzeszków ziemnych/pistacjowych, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu winnego/balsamicznego, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżeczka miodu, sól, pieprz. Sałatę porwać na mniejsze kawałki. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Gotować w lekko osolonej wodzie 4-5 minut. Pomidorki przekroić na pół. Awokado i ser pokroić w kostkę. Orzechy uprażyć na suchej patelni. Oliwę, ocet winny, musztardę i miód połączyć ze sobą. Całość wymieszać. Szparagi ułożyć na sałacie. Dodać pomidorki i awokado. Polać sosem z oliwy, octu winnego, musztardy i miodu. Całość wymieszać. Posypać serem pleśniowym i orzeszkami.

Zielony krem szparagowy [1 porcja] – ½ pęczka szparagów, ½ małej cebuli, 2 łyżki jogurtu naturalnego, ½ szklanki bulionu, 1 łyżeczka masła, 1 łyżeczka startego sera Parmezan (lub innego), 1 ząbek czosnku, sól, pieprz, bazylia, gałka muszkatołowa. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Zalać bulionem. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Czosnek drobno posiekać. Cebulę i czosnek poddusić lekko na maśle. Cebulę i czosnek połączyć ze szparagami i bulionem. Całość wymieszać. Doprawić do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową i bazylią. Gotować do miękkości. Całość zmiksować. Do całości dodać jogurt naturalny. Całość jeszcze raz wymieszać. Posypać Parmezanem.
Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Owocowy zawrót głowy

Zdrowe, kolorowe, soczyste owoce pachnące słońcem, latem, dobrym, wakacyjnym nastrojem :) Korzystajmy z takich dobrodziejstw, póki sezon w pełni:) Nie ma lepszego okresu, by dostarczyć sobie zdrowe, dobre, witaminowe kalorie z natury :) Pamiętajmy o różnorodności i odpowiednim zbilansowaniu a nasze ciało i dusza trafią do owocowego raju;) A jak trafić na właściwy tor? :)

Jak nie przytyć w Święta? 6 zasad

Wigilia, Boże Narodzenie i Sylwester rządzą się swoimi prawami. Nie chodzi tylko o tradycje czy przyzwyczajenia, ale również o to, co mamy na talerzu. Taki czas zdarza się raz w roku, więc nie należy wszystkiego kategorycznie sobie odmawiać, a jedynie kierować się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. 

Zagadkowa egzotyka - owoce różnych kontynentów część 1.

Kolorowe, o dziwnym kształcie, często charakterystycznym smaku ale i zapachu.. co to takiego ? Czas zajrzeć na stragany owoców ze świata,aby poznać te tajemnicze owocowe przyjemności, które także coraz częściej pojawiają się również i na naszych półkach sklepowych. Wielu z nas zatrzymuje wzrok na intrygujących oko okazach ale brak nam odwagi, by spróbować nowych smaków. Czas to zmienić! :) A żeby przełamać pewne bariery, proponujemy nieco zajrzeć w głąb owocowego świata:) Podróż czas zacząć! :)

Małgorzata Łyżniak
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?