Poczuj się dobrze ze sobą - jak to zrobić?

W domu codzienne obowiązki - dom, rodzina, dzieci, nauka i praca - obecnie w dużej mierze zdalna, co jeszcze bardziej wpływa na wynik poważnego egzaminu z życia. Wszystko na jednym kwadracie z całą rodziną przez cały dzień.. 7 dni w tygodniu... i jak tu nie zwariować? :)


Polecani dietetycy

Pamiętajcie - niezależnie od okoliczności nasze zdrowie, dobre samopoczucie, nastrój i świadomość tego, że sami dobrze czujemy się ze sobą jest priorytetowe. Niezwykle istotna jest troska o własne wnętrze i równowagę, która pozwoli znaleźć nam balans w całej otaczającej nas rzeczywistości. Jak osiągnąć cel? Podpowiemy, jakie nawyki powinny wejść w codzienny plan dnia każdego z Was. Spróbujcie a przekonacie się sami, że te cenne wskazówki wdrożone w życie działają i przynoszą efekty:)

1. Sen - wysypiaj się - co to oznacza?
Zadbaj o to by w Twojej sypialni zapanowały odpowiednie warunki do zasypiania i snu - cisza, spokój, zaciemnione pomieszczenie pozbawione elektroniki, światełek, diod, rozpraszaczy. Mówi się, że światło niebieskie zaburza produkcję hormonu snu - melatoniny, dlatego najlepiej na kilka godzin przed snem wprowadzić się w stan odprężenia z dala od tv, laptopa czy telefonu. Istotne jest zadbanie o to, aby zatroszczyć się o stały rytm zasypiania codziennie mniej więcej o tej samej porze. Najlepszym przedziałem czasowym będzie godzina 22:00 - 22:30.

2. Niweluj stres
Zdiagnozuj czynniki, które wzmagają u Ciebie stan zdenerwowania, lęku, stresu, niepokoju. Spróbuj je wyeliminować poprzez świadome działanie - odcięcie tych bodźców, choć czasami może być to drastyczne - zmiana pracy, otoczenia, środowiska, w którym się obracamy. Dodatkowo możesz wspomóc się technikami relaksacji, medytacją, jogą.

3. Bądź na powietrzu

Nie przesiaduj całe dnie w zamkniętym domu czy mieszkaniu, wyjdź na spacer, przewietrz się.

4. Zadbaj o aktywność fizyczną
Wbrew pozorom aktywność fizyczna, zmęczenie w wyniku ćwiczeń, wysiłku, treningu wyzwala endorfiny a jednocześnie daje satysfakcję z osiągniętego celu. Wybierz taki rodzaj aktywności, który będzie Ci odpowiadał i sprawiał przyjemność. Możliwości jest naprawdę wiele.

5. Woda źródłem życia i zdrowia
Nawadniaj się! Złota zasada, którą każdy powinien wdrożyć w życie. Najlepiej zaczynać dzień od szklanki wody, wypijać około 2 litrów wody dziennie. Jeżeli pijemy kawę czy mocną herbatę należy pamiętać aby wyrównać bilans i uzupełnić dodatkową porcję H2O.

6. Zdrowa dieta a nie przypadkowe posiłki w ciągu dnia

Bardzo ważnym planem dnia jest zbilansowany, zdrowy jadłospis dostosowany do rytmu dnia, ilość posiłków, godziny ich spożywania. Zadbaj o to, by dieta była zróżnicowana, składająca się ze zdrowych, dobrej jakości produktów. Niech będzie kolorowo i bogato w witaminy i składniki mineralne, które będą  wzmacniać organizm, chronić go, wpływać na prawidłowe jego funkcjonowanie.  Pamiętaj - nie przejadaj się!

7. Spożywając posiłki nie spiesz się
Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - są zdrowsze. Stawiaj na samodzielne gotowanie, a nie kupowanie gotowców w sklepie za rogiem.

8. Pamiętaj o przerwie
Podczas wykonywania obowiązków zawodowych pamiętaj o przepisowych przerwach - zadbasz o swoje oczy, rozprostujesz kości, uzupełnisz płyny.

9. Nie zapominaj o czasie dla siebie każdego dnia, to bardzo istotne!
Niech to będzie chociaż  30 minut, ale całkowicie dla Ciebie. Rób wówczas to co lubisz - dla każdego to będzie co innego - jedni wybiorą przeczytanie  jednego rozdziału ulubionej książki przy filiżance aromatycznej kawy, inni zdecydują się na kąpiel w bąbelkach i domowe spa, inni będą ćwiczyć a jeszcze inni zajmą się pieleniem grządek w przydomowym ogródku. Ważne, żeby to był czas tylko dla Was, dający odprężenie i relaks.

10. Kochaj siebie
Dodatkowo dbaj o najbliższych w swoim otoczeniu, szanuj innych, emanuj dobrą energią, uśmiechem i dobrym nastrojem :) Doceniaj to co masz, za to co udało Ci się osiągnąć, stawiaj przed sobą nowe cele i dąż do ich realizacji - rozwijaj się:)


Autor:

Podobne artykuły

Jak prawidłowo dbać o jelita?

Mało kto z nas wie, że aby zaznać pełni szczęścia a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy skoncentrować się na miejscu w naszym ciele, gdzie wytwarzane jest aż 90-95% serotoniny czyli hormonu szczęścia. Na pytanie, jakie to miejsce, większość z nas odpowiedziałaby, że mózg. Nic bardziej mylnego:) Prawidłową odpowiedzią są jelita. Zaskoczeni? :) Jeśli tak, to sprawdźmy, co dokładnie dzieje  się w jelitach, jak o nie zadbać dzięki diecie aby osiągnąć niebiański wymiar szczęścia, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Czy warto pić herbatę?

Czarna, czerwona, zielona i biała ? to cztery rodzaje herbat różniące się nie tylko kolorem, ale również smakiem, procesem produkcji i właściwościami. Wszystkie herbaty otrzymuje się z wiecznie zielonego krzewu z rodzaju Camelia.

Czy napój energetyczny rzeczywiście dodaje energii?

Na co dzień żyjemy bardzo szybko, może aż za szybko. Wpadliśmy w gonitwę, której rytm narzuca wartki prąd codzienności. Praca zawodowa, w której wymagający szef tylko czeka na nasze potknięcie, w domu lista zadań, która nie ma końca, kontra brak czasu na wypoczynek i relax, który pomógłby odnaleźć równowagę. Zatem. jak radzą sobie ludzie, biorący udział w tej życiowej sztafecie. aby przetrwać i wyrażając się kolokwialnie " ogarnąć" tę szarość życia codziennego? Odpowiedzi nie trzeba daleko szukać - coraz częściej sięgamy po popularnie nazywane energetyki. Czym są i jak działają na organizm? Czy faktycznie wspomagają czy są obciążeniem dla naszego ciała?

Elżbieta Gmurczyk
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?