Święta na diecie

Święta coraz bliżej, więc i rozmów o wyzwaniach związanych z jedzeniem w tym okresie coraz więcej. Tak naprawdę to wiodący temat podczas wizyt :).

O czym mówią nasi Pacjenci? O tym, że w sumie nie muszą jeść tych świątecznych dań, ale jednak fajnie byłoby chociaż odrobinę, że mogą mieć „swoje”, ale chociaż tego jednego serniczka ;), że trochę głupio w gości z własnym talerzem.



Polecani dietetycy

I ja się z Pacjentami w zupełności zgadzam ;), jak w Święta nie zjeść pierniczka czy pierożka i na dodatek pójść ze swoim jedzeniem…. No nie da się i nie wypada :).

Święta to czas radości, spotkań z rodziną i przyjaciółmi a nie presji!

Oraz oczywiście pysznych potraw, na które niektórzy czekają cały rok.

Nie da się przez cały okres trwania kuracji dietetycznej zamknąć „w warunkach idealnych” i idealnie przerobić zaleceń kropka w kropkę. Po drodze czyha mnóstwo nieprzewidzianych okoliczności czy sytuacji codziennego życia, jak Święta właśnie, urodziny cioci, czy wesele przyjaciółki. Po to przekazujemy naszym Pacjentom wiedzę żywieniową, tłumaczymy i powtarzamy tyle razy ile trzeba, aby potrafili ją wykorzystywać w „normalnym życiu”.

Ja od lat tłumaczę i powtarzam Pacjentom, że Święta mają być świąteczne z zachowaniem zdrowego rozsądku ;). Naprawdę nie ma potrzeby, aby rezygnować z przyjemności. W Święta chodzi o zachowanie równowagi między tradycją a zdrowiem.

Co należy zrobić:
  1. Planuj - wybieraj to, co naprawdę ci smakuje, a nie to, co po prostu "powinno" się znaleźć na talerzu. W ten sposób nie przejesz się, a wciąż zaspokoisz swoje kulinarne zachcianki.
  2. Zjedz małymi porcjami - Święta to czas obfitości, ale nie oznacza to, że musisz zjeść wszystko. Wybierz mniejsze porcje ulubionych potraw, aby móc spróbować różnych dań bez nadmiaru kalorii.
  3. Zwróć uwagę na napoje - alkohol i słodkie napoje to często zapomniana pułapka kaloryczna. Postaw na wodę, herbatę lub napoje bez cukru. Jeśli nie chcesz rezygnować z kieliszka wina, pamiętaj, by pić z umiarem i popijać wodą.
  4. Nie zapomnij o aktywności fizycznej - Święta to czas odpoczynku, ale krótki spacer po obiedzie nie zaszkodzi a przy okazji pomoże Ci zrelaksować się i utrzymać równowagę.
        A co najważniejsze?  Nie stresuj się – to tylko Święta! Ciesz się chwilą i wspólnym czasem. To czas dla Ciebie i Twoich bliskich, a umiar i radość z jedzenia to klucz do sukcesu. A po Świętach wróć do prawidłowych nawyków żywieniowych, które regularnie omawiamy w Gabinecie :).

Rozsądne i radosne podejście do jedzenia podczas Świąt = dieta w zgodzie z przyjemnością!
Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy

Podobne artykuły

Lody podczas diety. Jeść czy nie jeść?

W letnie upalne dni większość z nas czuje nieodpartą chęć zjedzenia pysznych i orzeźwiających lodów. Co jednak powinny zrobić osoby będące w tym czasie na diecie? Walczyć z tą słodką słabością czy poddać się jej?

Pieczywo i dieta?

Podstawą efektywnego odchudzania jest eliminacja pieczywa oraz wszystkich źródeł węglowodanów z diety. Stwierdzenie to nie jest prawdą. Wcale nie musisz rezygnować z pieczywa – jest ono bardzo ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty zbożowe trzeba jeść codziennie, co  podkreśla również Instytut Żywności i Żywienia.  Źródło sukcesu zależy jednak od właściwego wyboru. Kiedy sięgasz po pieczywo, kasze, makarony pamiętaj o swoim zdrowiu. Wybieraj produkty z pełnego przemiału, zawierają one dużo więcej witamin, związków mineralnych i błonnika niż pieczywo białe. Brązowy ryż, płatki owsiane, kasze gruboziarniste, makarony razowe oraz pieczywo pełnoziarniste, razowe, graham są to produkty warte polecenia.

Jarmuż pod lupą

Jarmuż to jedno z najzdrowszych warzyw na gospodarskim straganie, po które można sięgnąć aby zapewnić sobie witaminy, witalność i energię. Kiedyś te kędzierzawe liście były zdecydowanie bardziej popularne, dziś nie tak często trafiają na pierwsze strony naszych jadłospisów. Dlaczego ? Smak, zapach ? Czas odkryć, co jarmuż ma nam do zaoferowania.

Małgorzata Łyżniak