Międzynarodowy Dzień Herbaty

Na zewnątrz robi się już nieco bardziej zimowo i świątecznie a w taki właśnie klimat idealnie wpisuje się grudniowe święto, którego głównym bohaterem jest herbata. 15 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Niestety w Polsce wydarzenie to nie nabrało jeszcze tak wyjątkowego blasku i blichtru jak w innych rejonach świata ale czemu by tego nie zmienić i nie zacząć celebracji od teraz? Na co czekać ? Zaparzamy filiżankę herbaty i czytamy! :)


Polecani dietetycy

Na jaką okoliczność święto to znalazło swoją kartkę w kalendarzu?Na samym początku należy wspomnieć, że dzień ten obchodzony na skalę światową ma za zadanie przede wszystkim zwrócić uwagę na rynek herbaciany na świecie, na jego producentów, odbiorców, pracowników tego przemysłu. Tak więc wymiar tego herbacianego dnia ma o wiele głębszy
przekaz niż tylko rozpowszechnienie rytuału picia herbaty na całej kuli ziemskiej. Pierwszy raz Międzynarodowy Dzień Herbaty był obchodzony 15 grudnia 2005 roku w Nowym Delhi.

Od jakiego czasu herbata jest znana na świecie?
Nie wiadomo ile w tym prawdy ale przypadkowo picie herbaty odkryto za czasów cesarza Shennong w 2737 r.p.n.e. Jednak nieco bliżej naszych czasów herbata w Rosji pojawiła się w XVI w., w Polsce to wydarzenie datuje się na 1664 rok.

Właściwości herbaty:
- działa pobudzająco dzięki zawartości teiny;
- to zastrzyk energii poprawiający nastrój, koncentrację, pozwala także walczyć z sennością dzięki zawartości kofeiny;
- obniża cholesterol dzięki zawartości flawonoidów;
- chroni przed chorobami serca i układu krążenia;
- wykazuje działanie antynowotworowe;
- działa łagodząco i przeciwzapalnie - dlatego ma także zastosowanie w kosmetologii;
- działa antybakteryjnie i antywirusowo dzięki zawartości polifenoli;
- waciki nasączone czarną herbatą pozwolą zniwelować obrzęki w okolicach oczu;
- fusy z zielonej herbaty będą idealną bazą do domowego peelingu twarzy;
- herbata wykorzystywana jest w kosmetykach jako środek antystarzeniowy i doskonale chroniący skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Czy herbata to tylko same zalety?
Oczywiście nie. Należy zwrócić uwagę na to by nie parzyć jej zbyt długo, ponieważ może przyczynić się do odwodnienia i podrażnienia żołądka. Podobno nie należy także dodawać do wrzącej herbaty cytryny, ponieważ  powoduje to powstawanie szkodliwych dla zdrowia związków, które mogą zapoczątkować i pozwolić się rozwijać chorobie Alzheimera w organizmie.
Co więcej, zbyt duże spożycie tego napoju może doprowadzić do zaburzenia wchłaniania składników mineralnych a w konsekwencji do niedoborów tych minerałów w naszym ciele. Aby temu zapobiec, zaleca się  wypicie herbaty dopiero po około 30 minutach od konsumpcji.

Ciekawostki
* Gdzie przechowywana jest herbata w Chinach na skalę masową ?
W puszkach z nielakierowanego drewna.
* Czy herbata może być materiałem budowlanym?
W Polsce nie ale w na kontynencie azjatyckim tak :) W Korei Południowej herbata stanowi składnik betonu, dzięki czemu cechuje go wyższą twardość i umiejętność wiązania.
* Czy yerba mate można zaparzać tylko wodą?
Nie tylko, zimny sok owocowy będzie ku temu równie dobry a wtedy nazwa napitku zmienia się w mate russo. Też ładnie ;)

Dzisiejszy post to tylko przypomnienie faktu, że herbatę pić warto, wykorzystywać ją w domowym, kosmetycznym laboratorium także warto, oczywiście z pewnymi wskazówkami. Nie ma lepszego napoju, oczywiście bezalkoholowego, który nas lepiej rozgrzeje w zimowe wieczory ;) A data 15 grudnia niech stanie się kartką w kalendarzu, którą i my będziemy ku zdrowotności celebrować dobrej jakości przygotowanym naparem:)
Aromatycznych wieczorów przy herbacianych imbrykach, w zaciszu domowym i nie tylko ;)

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Healthy break czyli co zapakować dziecku do szkoły na II śniadanie?

Kilka dni temu  po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie w tysiącach szkół w całej Polsce wybrzmiał pierwszy dzwonek. Jedni za tym dźwiękiem tęsknili bardziej, inni nieco mniej, mając w pamięci piękne wspomnienia otulone słońcem, szczęściem i wspaniałym uśmiechem przypominającym letnie przygody :)

Nadwaga a koronawirus

Problem nadmiernej masy ciała znany jest już od dłuższego czasu. Dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Co chwilę pojawiają się niepokojące statystyki dotyczące wzrostu osób z nadwagą i otyłością. Nie na darmo mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna, która stanowi jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Często w odniesieniu do nadwagi i otyłości używa się określania epidemia czy pandemia.

Stewia - "Słodkie zioło Paragwaju"

Powszechnie wiadomo, że wysokie spożycie cukru wiąże się z powstawaniem wielu problemów zdrowotnych. Pomimo tej wiedzy, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez odrobiny słodkości. Dlatego też, wciąż poszukuje się substancji, które mogłyby stanowić zdrową alternatywę dla cukru. Jedną z nich jest stewia - roślina z rodziny Asteraceae pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej z Paragwaju i Brazylii, gdzie uprawiana jest od ponad 1000 lat. Aktualnie popularność zyskała już na całym świecie, również w Polsce jest coraz częściej stosowana.

Jolanta Czepułkowska
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?