Przepisy na kolację dla cukrzyka i... nie tylko!

W życiu osób cierpiących na cukrzycę niezwykle ważnym elementem dnia codziennego jest dieta. Pisaliśmy już o tym, co jest ważne w odżywianiu diabetyków, na co należy zwracać uwagę, czego się wystrzegać a dziś zaproponujemy kilka fantazji kulinarnych na wieczorny posiłek czyli kolację. Kompozycje te będą nie tylko bezpieczne dla cukrzyków ale także dla osób dbających o linię, co więcej spokojnie dania te można podać np. na rodzinnej kolacji czy spotkaniu w gronie przyjaciół.
Co Wy na takie propozycje?



Polecani dietetycy

POMIDORY Z CZARNĄ NIESPODZIANKĄ
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
4 duże pomidory, 1 czerwona cebula, szklanka czarnej soczewicy, 100 g startego sera żółtego, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek, przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka
PRZYGOTOWANIE:
Wypłukaną soczewicę gotuj przez 25 minut. Pod koniec gotowania dodaj odrobinę soli i gotuj jeszcze przez 2-3 minuty. Następnie odcedź soczewicę i przelej zimną wodą. Obraną cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie z oliwek. Dodaj przyprawy a następnie na patelnię wrzuć soczewicę i smaż jeszcze około 3 minuty. Umyte pomidory przygotuj do faszerowania: odetnij górne części z szypułkami, wydrąż pomidory i napełnij je farszem z soczewicy i cebuli. Posyp startym żółtym serem, załóż pomidorowe kapelusze i piecz w temperaturze 180 stopni około 20 minut.


SAŁATKA GRYCZANO-SEROWA Z DODATKIEM SZYNKI I SUSZONYCH POMIDORÓW
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1,5 szklanki kaszy gryczanej, 200 g sera białego półtłustego, 4 plastry chudej szynki, 4 pomidory suszone w zalewie, przyprawy: oregano, bazylia, tymianek, sól, 2 łyżki zalewy z suszonych pomidorów, 1 łyżeczka octu balsamicznego
PRZYGOTOWANIE:
Kaszę ugotuj w osolonej wodzie i poczekaj do ostudzenia. Następnie szynkę i pomidory pokrój w paski, dodaj kaszę a na końcu całość posyp kruszonym białym serem. Zrób sos z ziół i zalewy z suszonych pomidorów. Całość wymieszaj.


PLACKI Z CUKINII
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1 duża cukinia, 1 jajko, 100 g startego żółtego sera, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka mąki pszennej, przyprawy: sól i pieprz, oliwa z oliwek do smażenia, jogurt naturalny w ramach sosu
PRZYGOTOWANIE:
Umytą cukinię zetrzyj na tarce o grubych oczkach, umieść masę na sitku i lekko osól aby cukinia puściła sok. Odsączoną cukinię przełóż do misy, wbij jajko, dodaj mąkę i przeciśnięty przez praskę czosnek oraz starty żółty ser. Dopraw przyprawami a następnie smaż placki na oliwie z oliwek. Usmażone placki odkładaj na ręcznik papierowy aby odsączyć zbędny tłuszcz. Podawaj z jogurtem naturalnym.


ZUPA Z ŁOSOSIEM
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
500g łososia, 2 ziemniaki, włoszczyzna, puszka pomidorów, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz, ostra papryka
PRZYGOTOWANIE:
Przygotuj wywar: wstaw 1,5 litra wody w garnku, dodając ziele angielskie, liście laurowe i sól. Dodaj pokrojoną w kostkę włoszczyznę a następnie ziemniaki. Gotuj około 20 minut. Kiedy wywar będzie już gotowy dodaj pomidory, 2 łyżki koncentratu, dopraw do smaku przyprawami.Na końcu gotowania dodaj łososia pokrojonego w dość sporą kostkę i gotuj jeszcze 10 minut.


Jak widzicie można przygotować smaczną i zdrową kolację dla nas i naszych bliskich. Zadbamy o prawidłowy poziom cukru i nie będziemy się martwić, że węglowodany w naszym organizmie spowodują spustoszenie. W cukrzycy ważne jest rozsądne odżywianie i do tego namawiamy. A taka porcja zdrowia na talerzu będzie dobrym zwieńczeniem dnia i smacznym posiłkiem dającym siłę i witalność.

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Czy taka pusta, ta kapusta?

Często niedoceniana a niesłusznie. Może za mało o niej wiemy i dlatego uważamy ją za dość pospolite warzywo. Może i pospolite ale zdrowe, z wieloma pożytecznymi właściwościami dla naszego organizmu. W wierszu Jana Brzechwy była najmądrzejszą jarzyną spośród wszystkich, które brały udział w jakże burzliwej dyskusji "straganowej" ;) Czy równie rzeczowo i
jakże odpowiedzialnie kapusta, bo o niej właśnie mowa, przyczyni się do dbałości o nasze zdrowie?

25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

Pierogi, gołąbki, bigos, kotlet schabowy – czy polska kuchnia jest zdrowa ? Nasza tradycyjna kuchnia kojarzy się na pierwszy „rzut oka” z kuchnią tłustą, mięsną i kartoflaną. Ale czy tak naprawdę wygląda? Niekoniecznie. Za ogromna zaletę należy uznać jej różnorodność pod względem zarówno składników jak i smaków.

Pieprznik jadalny potocznie nazywany kurką

W okresie letnio - jesiennym w lasach można spotkać kurki, które są barwnym i smakowitym dodatkiem do naszych potraw, co równocześnie wiąże się z zyskiwaniem popularności tych grzybów wśród konsumentów. Dojrzałe kurki można łatwo odróżnić od pozostałych grzybów za sprawą charakterystycznego złoto – brunatnego koloru i pofałdowanego kapelusza.

Małgorzata Łyżniak
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?