Dynia - królowa jesieni

Krągła, pomarańczowa, piękna, słoneczna dynia ... wizytówka jesieni:) Właśnie wkraczamy w tę porę roku, pełną barw i kolorów, dlatego dziś tematem naszej rozprawy jest to zdrowe, bogate w wartości odżywcze warzywo. Przybliżymy nieco pękatą sylwetkę Pani Dyni i zachęcimy do bliższego poznania i smakowania tak pysznego, subtelnego smaku tej wdzięcznej kuli.


Polecani dietetycy

Niektóre egzemplarze ważą tyle co piłka lekarska :) Niektórym dynia kojarzy się jedynie z Halloween :)A czy ktoś wie coś więcej w dyniowym temacie ? A może klimacie? :)

Dynia swoje pochodzenie zawdzięcza rejonom Ameryki Środkowej. Jednak ta wielka, pomarańczowa bania była już znana w starożytności, kiedy to na ucztach tego okresu podawano wykwintną na tamte czasy dynię smażoną z miodem. Inne historyczne zastosowanie dyni to... naturalny medykament -  lek na zaparcia. Kilkaset lat później Krzysztof Kolumb, znany już wszystkim z wprowadzania nowości we współczesny ale ówczesny świat, przedstawił ludności... imponującą dynię. W XV w. warzywo to zasłynęło już w większości krajów na kontynencie europejskim. Legendy donoszą, że w Polsce dynia była uznawana za doskonały środek na potencję, dlatego pestki dyni były spożywane na potęgę przed aktem seksualnym, szczególnie przez świeżo upieczonych mężów, którzy musieli sprostać obowiązkom małżeńskim.


Co bania ma do zaoferowania czyli przegląd właściwości odżywczych dyni
* 100 g dyni to 26 kcal warzywa surowego i 20 kcal po jego ugotowaniu;
* zawiera witaminy A, B1, B2, B6, C, E, K;
* zawiera potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód, cynk.


Jak działa dynia na nasz organizm?
* jest lekkostrawna i niskokaloryczna, więc jest warzywem wskazanym w diecie;
* pozytywnie wpływa na układ moczowy a przede wszystkim nerki, działa moczopędnie usuwając zbędne toksyny z organizmu;
* reguluje przemianę materii, zapobiega zaparciom, stymuluje wydzielanie żółci, chroni wątrobę i układ pokarmowy;
* wykazuje działanie antynowotworowe, może zapobiegać powstawaniu raka piersi, żołądka, jelit;
* zapobiega powstawaniu miażdżycy, reguluje ciśnienie i niweluje powstawanie złego cholesterolu;
* pestki z dyni są wskazane dla osób borykających się z chorobą lokomocyjną; poprawiają także libido i są zalecane dla mężczyzn w celu przedłużenia żywotności plemników;
* pestki z dyni są zalecane także na wszelkie problemy i schorzenia prostaty.


Fantazje kulinarne z dynią w roli głównej
Dynia ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Można ją wykorzystywać na wszelkie możliwe sposoby zarówno w kuchni tzw. słonej czyli wytrawnej jak i słodkiej. Poniżej kilka naszych propozycji:
* królowa jesieni - zupa dyniowa np. z mleczkiem kokosowym, marchewką czy soczewicą;
* tarty dyniowe np. z serem pleśniowym, papryką;
* placki z dynią a w porannej wersji śniadaniowej - pancakesy;
* dynia marynowana czyli smak zamknięty w słoiku;
* zdrowe frytki z dyni pieczone w piecu lub dynia zapiekana z ziołami;
* dodatek/farsz do pierogów, naleśników, kluseczek i makaronów;
* składnik zapiekanek, mięs, sałatek;
* olej z pestek dyni;
* dynia na słodko np. sernik z dynią, babeczki z dynią.


Kilka ciekawostek z dyniowego świata, czyli czy wiedziałeś, że ... ? :)

* dynia była zamiennikiem dla towarów deficytowych w czasach kiedy nie wszystkie produkty były tak łatwo dostępne np, zastępowała słód przy produkcji piwa;
* dynia jest symbolem Halloween od 1867 roku, kiedy to na jednej z fotografii uwieczniono kadr, na którym dwoje dzieci struga dynie, wycinając z niej przeróżne wytwory własnej wyobraźni;
* najcięższa wyhodowana dynia ważyła aż 922 kg i miało to miejsce w Kalifornii, jednak niektóre źródła podają, że największy a tym samym najbardziej okazały egzemplarz ważył ponad tonę i było to w Szwajcarii;
* im bardziej intensywny kolor pomarańczy w naszej dyni, tym większe bogactwo witamin i składników mineralnych;
* rodzina dyniowatych to ponad 800 przeróżnych gatunków a w tym barw i kolorów;
* co roku w mieście Ludwigsburg odbywa się wystawa dzieł artystycznych wydrążonych w wielkich masywach wdzięcznej i zdrowej dyni;
* tylko 10% światowej produkcji dyń na świecie jest spożywanych a pozostałe są hodowane dla celów... Halloween :)


Podarujmy sobie porcję dyniowego zdrowia na talerzu, szczególnie, że
sezon na to warzywo w pełni!

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

22 marzec - Światowy Dzień Wody

Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, które jest odchodzone co roku 22 marca.

Powołane zostało w czasie konferencji "Szczyt Ziemi 1992 (UNCED)" w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Stewia - "Słodkie zioło Paragwaju"

Powszechnie wiadomo, że wysokie spożycie cukru wiąże się z powstawaniem wielu problemów zdrowotnych. Pomimo tej wiedzy, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez odrobiny słodkości. Dlatego też, wciąż poszukuje się substancji, które mogłyby stanowić zdrową alternatywę dla cukru. Jedną z nich jest stewia - roślina z rodziny Asteraceae pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej z Paragwaju i Brazylii, gdzie uprawiana jest od ponad 1000 lat. Aktualnie popularność zyskała już na całym świecie, również w Polsce jest coraz częściej stosowana.

1 lipca Międzynarodowy Dzień Owoców

Owoce charakteryzują się bogactwem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i związków o działaniu antyoksydacyjnym.

Anna Huma - Nande
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?