Sezon na leszcza czyli dlaczego warto jeść ryby?

Rozpoczęły się wakacje, pogoda do tej pory zapewniała nam najbardziej upalne lato od lat. A jak upały, to wszyscy gromadnie podążają nad polskie morze aby nabrać nieco brązowej opalenizny, wykąpać się w Bałtyku, pospacerować po plaży ale i ... zjeść rybę:)


Polecani dietetycy

Jak wiadomo znalezienie świeżej ryby nad morzem graniczy z cudem a już szczególnie takiej, która nie jest filetem i nie będzie podana jako "wyłów z głębokiego tłuszczu" z patelni lub z frytownicy. Czas wakacji powinien sprzyjać zajadaniu się zdrowymi morskimi rybami ale pamiętajmy, żeby wybierać te, które zostały poddane właściwej obróbce termicznej, aby nie utraciły cennych właściwości odżywczych, aby były świeże, nie mrożone i nie filety, które możemy zjeść o każdej porze roku w domowym zaciszu, tylko aromatyczne, najlepiej z porannego połowu ( choć wiemy, że to bardzo trudne) dorodne okazy.

Nie nabierajmy się na pięknie wyglądające wędzone ryby, które tak na prawdę nie są wędzone a bejcowane i wcale nie przygotowywane przez lokalnych rybaków a przyjeżdżają na nadmorskie stragany... po prostu z hurtowni.

A jak już skusimy się  na wartościową rybę, to należy przypomnieć sobie, dlaczego trzeba je spożywać i wprowadzić do diety naszej i naszych bliskich. Dzisiaj przypomnimy Wam po krótce, jakie właściwości dobroczynne dla naszego organizmu mają ryby i z jakiego powodu powinny coraz częściej trafiać na nasze talerze:)

Dlaczego warto jeść ryby?
* zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które poprawiają pamięć i koncentrację, wzmacniają układ odpornościowy, krwionośny, chronią przed procesami miażdżycowymi w organizmie, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i antydepresyjnie;
* zawierają witaminy A,D,E oraz te z grupy B;
* zawierają takie składniki mineralne jak wapń, fosfor, potas, magnez;
* stanowią dobre źródło białka;
* zawierają jod, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania
tarczycy;
* zmniejszają ryzyko powstania chorób nowotworowych;
* są niskokaloryczne więc i pożądane w diecie a odpowiednio przyrządzone
są lekkostrawne i nie obciążają naszego układu pokarmowego.

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Pieczywo i dieta?

Podstawą efektywnego odchudzania jest eliminacja pieczywa oraz wszystkich źródeł węglowodanów z diety. Stwierdzenie to nie jest prawdą. Wcale nie musisz rezygnować z pieczywa – jest ono bardzo ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty zbożowe trzeba jeść codziennie, co  podkreśla również Instytut Żywności i Żywienia.  Źródło sukcesu zależy jednak od właściwego wyboru. Kiedy sięgasz po pieczywo, kasze, makarony pamiętaj o swoim zdrowiu. Wybieraj produkty z pełnego przemiału, zawierają one dużo więcej witamin, związków mineralnych i błonnika niż pieczywo białe. Brązowy ryż, płatki owsiane, kasze gruboziarniste, makarony razowe oraz pieczywo pełnoziarniste, razowe, graham są to produkty warte polecenia.

Dzień barmana czyli na jakie drinki mogę pozwolić sobie na diecie?

Drogie Panie i Drodzy Panowie! :)
Dziś w kalendarzu data 6 lutego, a to oznacza, że mamy dość nietypowe święto, a dokładniej Dzień Barmana:) W życiu nie słyszałam o takim wydarzeniu, które tym bardziej zasługiwałoby na upamiętnienie na kartach kalendarza, ale w sumie, czemu by nie świętować :) Byłoby przyjemnie, jednak z pewnością, Ci co na diecie zastanawiają się, czy w ogóle mogą
sobie pozwolić na takie odstępstwo od normy.

Ciastka owsiane oraz produkty typu fit – co tak naprawdę się w nich kryje?

Widząc na półkach w sklepie ciastka owsiane, produkty typu light czy ,,fit’’ batony sięgamy po nie z myślą, że nie zgrzeszyliśmy. Często natomiast okazuje się, że produkty te mają obniżoną zawartość tłuszczu rekompensując to znacznie większą ilością cukru w składzie.

Anna Huma - Nande
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia