10 pomysłów na owoce sezonowe

Lato zbliża się ku końcowi. Dlatego warto skorzystać z okazji, że owoce sezonowe jeszcze są dostępne.


Polecani dietetycy

Czas, kiedy możemy się nimi cieszyć jest niestety krótki, więc stosujmy, używajmy i dodawajmy do dań, dopóki są dostępne. Następne dopiero za rok :).
Oto kilka pomysłów:

1.Makaron z borówkami [1 porcja]

makaron, 1/2 opakowania serka wiejskiego light, 1 szklanka borówek/jagód, 1 łyżeczka cukru, 5-6 migdałów. Makaron ugotować al dente w lekko osolonej wodzie. Serek połączyć z malinami i cukrem. Wymieszać. Całość połączyć z makaronem. Jeszcze raz wymieszać. Posypać migdałami.

2.Kuskus z malinami [1 porcja]
kuskus, 1 szklanka malin, 1 łyżeczka cukru waniliowego, listki mięty. Kuskus przygotować wg przepisu na opakowaniu. Kuskus połączyć z malinami i cukrem waniliowym. Całość wymieszać. Posypać listkami mięty.

3.Polędwiczki wieprzowe w borówkowym sosie [1 porcja]
polędwiczka wieprzowa, 1 szklanka borówek, 1/4 szklanki bulionu, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka cukru pudru, bazylia, sól, pieprz. Borówki połączyć z cukrem pudrem i octem balsamicznym. Całość wymieszać. Odstawić na 8-10 minut. Mięso oprószyć solą i pieprzem. Podsmażyć na oliwie przez 2-3 minuty z każdej strony. Dodać wodę i dusić pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. Mięso wyjąć z patelni. Na patelnię wlać bulion i zagotować. Dodać borówki z sosem balsamicznym. Podgrzewać przez 2-3 minuty na małym ogniu. Całość polać sosem.

4.Ryba z morelami [1 porcja]
sola/dorsz, 3-4 morele, 1/2 kieliszka białego wina, sól, pieprz, gałka muszkatołowa. Rybę oprószyć solą i pieprzem. Morele przekroić na pół. Rybę włożyć do naczynia żaroodpornego. Ułożyć na niej morele. Polać winem. Piec 10-12 minut w temperaturze 180°C.

5.Sałatka z morelami i fasolką szparagową [1 porcja]
1-2 garści rukoli, 2 średnie morele, 200g fasolki szparagowej, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, sól, pieprz. W fasolce odciąć końce. Ugotować w lekko osolonej wodzie. Morele pokroić na mniejsze kawałki. Oliwę połączyć z octem balsamicznym i miodem. Wymieszać. Rukolę połączyć z fasolką i morelami. Polać sosem z oliwy, octu balsamicznego i miodu. Przyprawić do smaku pieprzem. Jeszcze raz wymieszać.

6.Sałatka z malinami i serem pleśniowym [1 porcja]

1-2 garści szpinaku, 1 szklanka malin, 1 plaster sera pleśniowego, 1 łyżeczka płatków migdałowych, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, sól, pieprz. Ser pokroić w kostkę. Oliwę połączyć z octem balsamicznym i miodem. Wymieszać. Szpinak połączyć z malinami i serem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wymieszać. Polać sosem z oliwy, octu balsamicznego i miodu. Jeszcze raz wymieszać. Posypać płatkami migdałowymi.

7.Sałatka z łososiem i arbuzem [1 porcja]

1-2 garście rukoli, 50g łososia wędzonego, 1 plaster arbuza, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżeczka soku z cytryny, sól, pieprz. Arbuza pokroić w kostkę. Łososia pokroić na małe kawałki. Oliwę połączyć z miodem, musztardą, solą i pieprzem. Całość wymieszać. Łososia skropić sokiem z cytryny. Dodać do rukoli i arbuza. Całość wymieszać. Polać sosem z oliwy, musztardy i miodu.

8.Chłodnik jagodowo/borówkowo - malinowy [1 porcja]

1/2 szklanki jagód/borówek, 1/2 szklanki malin, 1 opakowanie jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka soku z cytryny, imbir, świeża bazylia. Jagody/borówki, maliny, miód, imbir, sok z cytryny i bazylię połączyć. Miksować 2-3 minut aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodać jogurt i miksować jeszcze 1-2 minuty.

9.Owsianka z borówkami i bakaliami [1 porcja]

płatki owsiane, 1 szklanka borówek, 1 szklanka mleka 1,5%, 1 łyżeczka orzechów, 1 łyżeczka żurawiny. Do wrzącego mleka dodać płatki. Gotować stale mieszając. Gdy owsianka zacznie gęstnieć dodać borówki, orzechy i żurawinę. Całość wymieszać i gotować jeszcze chwilę.

10.Pasta owocowa [1 porcja]

1/4 szklanki malin, 1/4 szklanki borówek, 1 łyżeczka orzechów, 1 łyżeczka miodu. Miód rozgrzać na patelni. Dodać owoce. Całość wymieszać. Podgrzać. Posypać orzechami.

Smacznego! :)
Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?

Czym są antocyjanty?  Gdzie je znajdziemy i czy w ogóle warto się nimi interesować? Czy są one potrzebne w naszym organiźmie czy wręcz przeciwnie - są trujące?

Która kasza jest dla Ciebie?

Kipi kasza, kipi groch ...  I jak było dalej? ;) No właśnie - lata już nie te, ale jakby sięgnąć pamięcią do dzieciństwa to zdecydowanie można potwierdzić, iż właśnie takie słowa rymowanki zwykło się mawiać w rytm odbijającej się piłki. Ale dziś skoncentrujmy się zdecydowanie na kaszach. Zdrowe, smaczne, różnorodne... drobne, grube, o bardzo szerokim zastosowaniu od zup, przez dania główne aż po desery. Mają one wiele właściwości odżywczych, dlatego powinny być stałym elementem w naszym jadłospisie. Która kasza dla kogo będzie najbardziej odpowiednia - oto jest pytanie. Poddajmy to wyjątkowe ziarno krótkiej analizie. Ale zanim to - proponuję kilka słów wprowadzenia.

Jak walczyć z chęcią na słodycze? Część 1.

W czasach kryzysu, słabszej formy psychicznej, ale nie tylko, bo w ramach przekąski czy po prostu kiedy najdzie nas ochota, sięgamy po coś słodkiego, co poprawi nam nastrój i sprawi, że poczujemy się lepiej zaspokajając łaknienie na cukier. O ile jedzenie słodyczy nie jest rzeczą totalnie zakazaną, to po pierwsze trzeba to robić z umiarem i rozsądkiem czyli okazjonalnie, a po drugie wybierać takie słodycze, które będą zdrowsze, a zależy to przede wszystkim od składu łakoci na etykiecie. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem są słodycze, które sami możemy przygotować w domu z dobrych i zdrowych składników a będą równie słodkie, jak te sklepowe gotowce nafaszerowane dużą ilością sztucznych substancji i polepszaczy smaku.

Anna Huma - Nande
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?