Wapń w diecie dzieci

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów szczególnie potrzebny w diecie dzieci podczas ich intensywnego rozwoju. Zapobiega krzywicy, złamaniom oraz wypadaniu zębów czy próchnicy. Jego niedobór jest realnym zagrożeniem ze względu na ryzyko poważnych złamań i urazów, zwłaszcza w kolejnych latach. Dlatego warto przyjrzeć się aspektowi podaży wapnia w diecie. Rodzice oraz osoby opiekujące się dziećmi powinny zwrócić uwagę na kilka ważnych produktów.


Polecani dietetycy

Bogatym oraz dobrze przyswajalnym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne, czyli jogurty, kefiry, maślanka, sery twarogowe, sery podpuszczkowe. Wszelkiego rodzaju koktajle, musy mleczno-owocowe, twarożki z warzywami będą tutaj ciekawą opcją. Wapń zawarty jest również w dużych ilościach w szprotkach, które zjadamy razem z ośćmi, choć to raczej w ramach ciekawostki, ponieważ nie są to ryby, które dzieci lubią. Unikać natomiast należy serków topionych, których skład nie jest odpowiedni, ponieważ są to po prostu pozostałości różnych serów przetopione w całość.

Wapń zawarty jest również w produktach pochodzenia roślinnego, choć stamtąd jest słabiej przyswajalny w organizmie. Są to: kapusta pekińska, jarmuż, brokuły, biała fasola, migdały, sezam oraz mak, który z roślinnych źródeł wapnia zawiera go najwięcej.

Wartym polecenia sposobem na sporządzenie jogurtu owocowego jest wymieszanie jogurtu naturalnego ze świeżym owocem. Sprawi to, że w posiłku nie będzie dodanych cukrów (czyli takich jak cukier stołowy) a zawartość witamin i składników mineralnych będzie wyższa z uwagi na mniejsze ich straty z owoców, które sami obierzemy i np. pokroimy. Podobny trik można wykorzystać do sporządzania koktajli mlecznych o dowolnym smaku.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Frytki: za czy przeciw?

Prawdopodobnie nawet najwięksi zwolennicy frytek na zadane w tytule pytanie będą zmuszeni odpowiedzieć "przeciw". Rzeczywiście, frytki nie są zalecanym produktem spożywczym jeśli są jadane często, w dużej ilości i przygotowywane w tradycyjny sposób: smażone w głębokim tłuszczu. Dlaczego?

Rozgrzewające przyprawy - sekrety zdrowego smaku

Rozgrzewające przyprawy nie tylko nadają zimowym potrawom smak, ale również wspierają zdrowe odżywianie. Odkrycie fascynującego świata aromatycznych przypraw, wprowadzenie ich do codziennych posiłków pozwoli korzystać z ich zdrowotnych zalet jak również spowoduje, że zimowe dni będą pełne smaku i ciepła.

Czas na jesień

I w powietrzu i na talerzu. A jeśli ta pora roku to znak, że jabłka, gruszki i śliwki królują w naszym menu. Oto kilka przepisów, które często proponuję moim pacjentom w diecie: śniadaniowych, obiadowych i kolacyjnych z tymi produktami. Pamiętajmy, jak zawsze, ważny jest zdrowy rozsądek, umiar, ale również przyjemność jedzenia .

Anna Huma - Nande
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?