Wapń w diecie dzieci

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów szczególnie potrzebny w diecie dzieci podczas ich intensywnego rozwoju. Zapobiega krzywicy, złamaniom oraz wypadaniu zębów czy próchnicy. Jego niedobór jest realnym zagrożeniem ze względu na ryzyko poważnych złamań i urazów, zwłaszcza w kolejnych latach. Dlatego warto przyjrzeć się aspektowi podaży wapnia w diecie. Rodzice oraz osoby opiekujące się dziećmi powinny zwrócić uwagę na kilka ważnych produktów.


Polecani dietetycy

Bogatym oraz dobrze przyswajalnym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne, czyli jogurty, kefiry, maślanka, sery twarogowe, sery podpuszczkowe. Wszelkiego rodzaju koktajle, musy mleczno-owocowe, twarożki z warzywami będą tutaj ciekawą opcją. Wapń zawarty jest również w dużych ilościach w szprotkach, które zjadamy razem z ośćmi, choć to raczej w ramach ciekawostki, ponieważ nie są to ryby, które dzieci lubią. Unikać natomiast należy serków topionych, których skład nie jest odpowiedni, ponieważ są to po prostu pozostałości różnych serów przetopione w całość.

Wapń zawarty jest również w produktach pochodzenia roślinnego, choć stamtąd jest słabiej przyswajalny w organizmie. Są to: kapusta pekińska, jarmuż, brokuły, biała fasola, migdały, sezam oraz mak, który z roślinnych źródeł wapnia zawiera go najwięcej.

Wartym polecenia sposobem na sporządzenie jogurtu owocowego jest wymieszanie jogurtu naturalnego ze świeżym owocem. Sprawi to, że w posiłku nie będzie dodanych cukrów (czyli takich jak cukier stołowy) a zawartość witamin i składników mineralnych będzie wyższa z uwagi na mniejsze ich straty z owoców, które sami obierzemy i np. pokroimy. Podobny trik można wykorzystać do sporządzania koktajli mlecznych o dowolnym smaku.
Autor:

Podobne artykuły

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Październik mija pod znakiem celebrowania ważnych i obchodzonych na świecie Światowych dni poświęconych konkretnym dziedzinom medycyny. Celem takich wydarzeń jest zwrócenie uwagi w wymiarze bardziej  międzynarodowym na możliwości przeciwdziałania powstawaniu różnych jednostek chorobowych w naszym organizmie ale także ma za zadanie wskazać,  jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy choroba pojawi się w naszym życiu. Dziś nie bylibyśmy sobą, jeśli nie poruszylibyśmy tematu otyłości. A dlaczego? 24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością. Nie ma lepszej daty w kalendarzu, aby pochylić się nad tak ważną tematyką.

Pieczywo i dieta?

Podstawą efektywnego odchudzania jest eliminacja pieczywa oraz wszystkich źródeł węglowodanów z diety. Stwierdzenie to nie jest prawdą. Wcale nie musisz rezygnować z pieczywa – jest ono bardzo ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty zbożowe trzeba jeść codziennie, co  podkreśla również Instytut Żywności i Żywienia.  Źródło sukcesu zależy jednak od właściwego wyboru. Kiedy sięgasz po pieczywo, kasze, makarony pamiętaj o swoim zdrowiu. Wybieraj produkty z pełnego przemiału, zawierają one dużo więcej witamin, związków mineralnych i błonnika niż pieczywo białe. Brązowy ryż, płatki owsiane, kasze gruboziarniste, makarony razowe oraz pieczywo pełnoziarniste, razowe, graham są to produkty warte polecenia.

Co jeść na śniadanie, gdy od rana mamy mało czasu? :)

Posiłki muszą być spożywane regularnie, począwszy od zdrowego, pełnowartościowego śniadania, aby zapewnić organizmowi materiał do pracy na cały dzień, nie powodując zbędnego odkładania tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Jak powinno wyglądać śniadanie i co zrobić, kiedy rano nie mamy wystarczająco dużo czasu na przygotowanie zdrowego posiłku?

Anna Huma - Nande
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?