Pieczywo i dieta?

Podstawą efektywnego odchudzania jest eliminacja pieczywa oraz wszystkich źródeł węglowodanów z diety. Stwierdzenie to nie jest prawdą. Wcale nie musisz rezygnować z pieczywa – jest ono bardzo ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty zbożowe trzeba jeść codziennie, co  podkreśla również Instytut Żywności i Żywienia.  Źródło sukcesu zależy jednak od właściwego wyboru. Kiedy sięgasz po pieczywo, kasze, makarony pamiętaj o swoim zdrowiu. Wybieraj produkty z pełnego przemiału, zawierają one dużo więcej witamin, związków mineralnych i błonnika niż pieczywo białe. Brązowy ryż, płatki owsiane, kasze gruboziarniste, makarony razowe oraz pieczywo pełnoziarniste, razowe, graham są to produkty warte polecenia.


Polecani dietetycy

Co kryje w sobie pełne ziarno?
Jest to kopalnia zdrowia. Pełne, czyli nieprzetworzone ziarno składa się z trzech części : otrąb, zarodka i bielma, a każda z tych części wnosi wiele dobrego do organizmu.
•    Otręby są źródłem błonnika, witamin z grupy B, magnezu, cynku, żelaza, miedzi, antyoksydantów.
•    Często mówi się o otrębach, ale o zarodku już nie. Jest to błąd ponieważ z zarodka rozwija się roślina, dlatego jest bardzo ważną, odżywczą częścią ziarna. Zarodek ma w sobie białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy ( E , z grupy B), enzymy, antyoksydanty i składniki mineralne.
•    Bielmo, czyli warstwa wewnętrzna ziarna, ma za zadanie dostarczać energii, dlatego zawiera węglowodany, białka, znajdziemy w nim również małe ilości witamin z grupy B i składników mineralnych.

Wysokoprzetworzone? Zrezygnuj z tego rodzaju pieczywa
Biała mąka, czyli baza z której powstaje białe pieczywo, otrzymywana jest w procesie rafinacji. W trakcie tego procesu z ziarna mechanicznie usuwane są otręby i zarodki, czyli to co ziarno ma najlepszego do zaoferowania. W ten sposób tracona jest niestety ponad połowa witamin z grupy B, witaminy E i prawie cały błonnik.
Dlaczego niestety? Jak wiadomo witaminy i minerały są konieczne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Najlepszym ich źródłem jest dieta. Błonnik jest to kolejny obowiązkowy składnik zdrowego jadłospisu. Dlatego, kiedy wybierasz pieczywo, zwróć uwagę ile zawiera błonnika. Jego obecność w diecie to same zalety:
•    Ułatwia odchudzanie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała
•    Reguluje pracę przewodu pokarmowego
•    Przeciwdziała zaparciom

Pełnoziarniste pieczywo i odchudzanie?

Sprawdza się idealnie. Pieczywo urozmaica dietę oraz przedłuża uczucie sytości po posiłku. Dieta, w której znajduje się pełnoziarniste pieczywo daje lepsze efekty, a osoby odchudzające się tracą więcej zbędnych kilogramów i tkanki tłuszczowej niż te, które nie jedzą pieczywa na diecie.

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Owoce leśne czyli co zdrowego i pysznego znajdziemy w lesie?

Za nami połowa wakacji. Niektórzy zdążyli już nieco wypocząć, inni dopiero pakują walizki na letni wypoczynek. Niezależnie od tego, czy na wyjeździe, czy też w okolicy własnego domu, zawsze warto wybrać się na spacer do lasu :) I chyba nie trzeba zastanawiać się jakie argumenty przemawiają za ;) Jeśli jednak są wątpliwości, przytoczę tylko niektóre z nich - warto dla zdrowia, rekreacji, aktywności fizycznej i bezwzględnie czystego powietrza :) Do tego w bonusie dokładam piękne widoki leśnego krajobrazu a przytulanie do drzew dodaje energii i pozytywnie ładuje nasze ludzkie "akumulatory" - pamiętajcie! :) Czymże byłby spacer po lesie bez koszyka wypełnionego bogactwami, jakie o tej porze możemy bez trudu napotkać na swojej drodze:) Zróbmy mały przegląd a potem zastanowimy się, jak w wartościowy i cudowny sposób można przechować smak lata do późnej jesieni czy zimy :)

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Październik mija pod znakiem celebrowania ważnych i obchodzonych na świecie Światowych dni poświęconych konkretnym dziedzinom medycyny. Celem takich wydarzeń jest zwrócenie uwagi w wymiarze bardziej  międzynarodowym na możliwości przeciwdziałania powstawaniu różnych jednostek chorobowych w naszym organizmie ale także ma za zadanie wskazać,  jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy choroba pojawi się w naszym życiu. Dziś nie bylibyśmy sobą, jeśli nie poruszylibyśmy tematu otyłości. A dlaczego? 24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością. Nie ma lepszej daty w kalendarzu, aby pochylić się nad tak ważną tematyką.

Mamo, nie chcę mieć nadwagi!

Tak brzmi krzyk dziecka wołającego o pomoc swojego rodzica. Bardzo często w zaciszu domowym rozgrywają się dramaty polegające na bezradności, na utracie zdrowia jak i sprawności coraz to młodszego pokolenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą i niestety zajmującą niewdzięczne miejsce na podium najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku. Polskie dzieci przybierają niepokojąco i jednocześnie zatrważająco szybko na wadze. Zbierają dodatkowe kilogramy, których konsekwencją jest otyłość a co za tym idzie szereg wyniszczających chorób, mogących doprowadzić do śmierci.Jeśli Twoje dziecko zmaga się na co dzień z ogromnym problemem jakim jest otyłość - nie lekceważ tego! Nie ignoruj sygnałów Twojej pociechy, która potrzebuje wsparcia i mądrej osoby na swojej drodze aby wygrać walkę o własne zdrowie! Reaguj na jasne komunikaty swojego dziecka, które samodzielnie nie radzi sobie z tą chorobą.

Jolanta Czepułkowska
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?