To...fu? Co w sobie kryje?

Długo nie mogłam się przełamać, aby spróbować czegoś, co inni nazywają tofu .. aż wreszcie się stało :) Zajęło to trochę czasu, nie powiem, że nie, ale skusiwszy się na obiad w postaci springrolsów czyli zawiniętego w makaron ryżowy tofu ze świeżą żółtą papryką, liśćmi szpinaku i czarnuszką, polanymi sosem sojowym, mogę potwierdzić, że eksperyment przeżyłam ... ale szczerze to o zachwycie nad tofu powiedzieć nie mogę. A jakie są Wasze upodobania smakowe w obszarze zajadania się bądź nie zajadania się tofu? Skrobniecie coś w tym temacie? :) Z pewnością tofu nie wejdzie do top 10 mojej listy faworytów w menu ale raz na jakiś czas może się skuszę, szczególnie jeśli bardziej zgłębię wiedzę w tym temacie. Tak więc dla mnie i dla Was - porcja wiedzy o tofu:)
Zaczynamy!:)



Polecani dietetycy

Tofu to nic innego jak rodzaj sera, który produkowany jest ze skondensowanego mleka sojowego, następnie prasowany i formowany w kostki. Produkt ten pochodzi z Chin a jego historia sięga czasów sprzed 2000 lat. Legendy głoszą, że tofu powstało poprzez czysty przypadek. Chiński kucharz zmieszał ze sobą dwa składniki: mleko sojowe oraz nigari. Wielu z Was zastanawia się czym jest nigari:) Już wyjaśniam:) Jest to pozostałość będąca wynikiem usunięcia soli z wody morskiej, inaczej można rzec, że jest to w 95% chlorek magnezu, który pomaga uzyskać oczekiwaną konsystencję i gęstość. Obecnie produkcja tofu polega na procesie łączenia mleka sojowego z sokiem z cytryny oraz takich substancji jak chlorek magnezu, wapnia i siarczek magnezu, co pozwala
osiągnąć coś w rodzaju serwatki popularnej przy produkcji sera. Tak powstała masa serowa jest pozbawiona smaku ... jak na tofu przystało :)


Tofu w 100 g mieści około 70 kcal, 8g białka, 4g tłuszczu, 2g węglowodanów, 1g błonnika. Dodatkowo w serze tym odnaleźć można takie składniki mineralne jak: mangan, wapń, selen, fosfor, magnez, miedź, cynk i żelazo. Niezwykle ważna jest zawartość fitoestrogenów czyli izoflawonów innymi słowy substancji, które imitują  działanie hormonów w organizmie człowieka.


Co zyskamy jedząc tofu?
- spożywanie tofu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi;
- może uchronić także przed zachorowaniem na raka prostaty;
- tofu obniża poziom cholesterolu, ciśnienia a także może zminimalizować ryzyko powstania chorób serca;
- łagodzi skutki menopauzy, reguluje pracę hormonalną w organizmie.


Pytanie czy tofu jest dla każdego?
- tofu może nie być dobrym składnikiem diety dla osób borykających się z chorobami tarczycy;
- alergicy także muszą być ostrożni, ponieważ soja może wywołać stan uczulenia.


Jakie fantazje kulinarne przychodzą Wam do głowy aby przygotować tofu i nadać mu odrobinę smaku?
W zasadzie można wszystko wyczarować, zarówno na słono jak i na słodko:)
- omlet z tofu;
- naleśniki z tofu ze szpinakiem;
- pierogi z nadzieniem z tofu;
- dodatek tofu do curry na mleku kokosowym;
- smażony ryż z tofu;
- leczo z dodatkiem tofu i dyni;
- pasta serowa z tofu i oliwkami;
- leniwe kluski z tofu;
- serowe placki z tofu na słodko;
- kokosowy sernik z tofu.


Czy jest jakieś danie, do którego nie można dodać tofu? Chyba nie, więc więcej propozycji nie wymieniam :) Każdego, kto z tofu nie miał nic wspólnego zachęcam przynajmniej do spróbowania aby wyrobić sobie opinię, czy smaki tofu to Wasze smaki:) Zdrowo jest, wegańsko jest, czy smacznie jest... oceńcie sami:)

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jak przetrwać Święta przy suto zastawionym stole i przyspieszyć przemianę materii?

Odliczanie do świąt czas zacząć. A jak święta to także przygotowania do pichcenia świątecznych potraw, wigilijnych dań, które gromadzą przy jednym stole całą rodzinę.
Tradycyjna kuchnia świąteczna nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, szczególnie, gdy dania przygotowywane są z tradycją, na bazie receptur i przepisów sprzed lat, gdy gotowały nasze prababcie, babcie.

Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?

Czym są antocyjanty?  Gdzie je znajdziemy i czy w ogóle warto się nimi interesować? Czy są one potrzebne w naszym organiźmie czy wręcz przeciwnie - są trujące?

Tylko kawa jest dobra na rozbudzenie?

I zaczęło się.. budzik dzwoni tradycyjnie o 05.00, a Ty budzisz się jakby w innej rzeczywistości niż kilka tygodni temu. Ciemno, zimno, na zewnątrz nie słychać jeszcze żadnych oznak życia. Jeszcze 5 minut... może będzie lepiej. Drzemka.. Budzisz się po 20 minutach i nagle...pośpiech, stres, jak tu włączyć tryb turbo aby wejść do świata żywych?

Elżbieta Gmurczyk
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?