Sierpniowe smaki: śliwka

Pierwsza połowa sierpnia za nami, a na lokalnych straganach pojawiają się piękne kolory i smaki jesieni -  soczysta śliwka:) Z czym Wam się kojarzy? Mi przede wszystkim z mało dietetycznym, ale za to bardzo pysznym drożdżowym ciastem ze śliwkami i kruszonką!;))) Mniam! :))


Polecani dietetycy

Jednak oprócz tego, że ze śliwek można przyrządzić doskonałe ciasta, desery czy alkohol, to warto także wiedzieć, jakie ten owoc ma właściwości i jak jego spożywanie może pozytywnie wpływać na nasz organizm. Zaczynajmy zatem!:)
 
Śliwki przywędrowały do Europy w czasach starożytnych dzięki Grekom i Rzymianom. Dokumenty wskazują, że już wtedy rozróżniano około 300 odmian tego owocu. Jednak pierwsze informacje o śliwkach pojawiły się 2000 lat temu i to w miejscu, które nie do końca jest tak oczywiste, a mianowicie w Chinach. To właśnie w Chinach kwiat śliwy ma bardzo bogatą symbolikę. Oznacza  pomyślność, odnowę, młodość, siłę i niewinność jednocześnie. Jest synonimem szlachetności i optymizmu nadchodzącej wiosny.
 
Ile mamy odmian śliwek? 

Jest ich około 6000 gatunków na całym świecie. W Polsce najczęściej pojawiają się takie rodzaje jak tradycyjna węgierka, idealna do robienia przetworów, kompotów  czy wyjątkowych w smaku powideł, ulena z rodziny renklodów i z tego samego rodu - althana, a nawet Królowa Wiktoria ;) Ze śliwek może powstać także alkohol - począwszy do domowego wina, nalewki a skończywszy na mocnej staropolskiej śliwowicy (moc około 70%).  Mnogość gatunków towarzyszy nam już od sierpnia, ile gustów konsumentów, tyle pewnie znalazło by się odmian tego owocu. Dla każdego coś pysznego;)
 
Co kryje w sobie śliwka?
- kaloryczność 46 kcal w 100 g (świeży owoc);
- witaminy z grupy B, E, A;
- potas, fosfor, magnez, wapń;
- polifenole w tym kwas chlorogenowy.
 
Jak działa na nasz organizm spożywanie śliwek?

- poprawiają pracę układu trawiennego a tym samym wpływają przeczyszczająco, co z kolei chroni przed powstawaniem chorób nowotworowych jelita grubego; przyczynia się do tego zawartość pektyn, czyli błonnika, który działa oczyszczająco i usuwa wszystko, co zbędne w naszych jelitach;
- niwelują niestrawności;
- pozytywnie wpływają na naszą skórę poprzez hamowanie procesu starzenia, powstawania zmarszczek, uszczelniają naczynia krwionośne co zapobiega ich pękaniu;
- działają przeciw miażdzycowo;
- wspomagają w leczeniu chorób prostaty ( kora śliwy afrykańskiej);
- chronią układ nerwowy.
 
Lepsze świeże czy suszone?
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że śliwki suszone są o wiele bardziej kaloryczne niż świeże owoce. Dla porównania jest to wartość 267 kcal w 100 g, gdzie owoc świeży to jedynie 46 kcal w 100 g. Jednak śliwka suszona zawiera zdecydowanie więcej, bo pięciokrotnie więcej witaminy A i cennego błonnika. Cukrzycy muszą szczególnie uważać na właściwy dobór ilości śliwek w diecie, ponieważ podnoszą poziom węglowodanów i tym samym poziom cukru we krwi. Uważajmy również, aby nie przesadzić ze spożywaniem śliwek w codziennym menu, ponieważ może to zadziałać wprost odwrotnie do zamierzonego efektu i powodować np. biegunki, rozregulowanie układu pokarmowego.
 
Dania ze śliwek w roli głównej :)

Pomysłów jest wiele. Śliwki można spożyć jako przekąskę na II śniadanie czy podwieczorek, dodać je do musli czy jogurtu naturalnego (zarówno świeże, jak i suszone). Można wybrać batony ze śliwką i zdrowymi ziarnami i także potraktować to jako przegryzkę w ciągu dnia. Na letnie upały idealny będzie kompot ze świeżych owoców a zimową porą można  podać kompot z suszonych bądź wędzonych śliwek. W porze letniej powinny pojawić się na stole tradycyjne knedle ze śliwką lub pierogi a w ciągu całego roku śliwki można  łączyć z mięsami czy bigosem.  Lato i jesień sprzyja " słoikowaniu" :) Przyrządźmy sobie na zimowy czas smaczne powidła lub marmoladę śliwkową lub też po prostu zawekujmy śliwki w occie i podawajmy na spotkaniach w gronie rodziny i przyjaciół :) Nie zapominajmy o pysznych deserach;) Wszak raz na jakiś czas można pozwolić sobie na małe odstępstwo i skusić się na placek ze śliwkami czy śliwki zapiekane pod kruszonką ;) Wersja bardziej fit, to koktajl ze śliwkami ze świeżą miętą:)
 
Śliwkowych przyjemności! :) 


Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Przepisy na Fit Party

Czy każde spotkanie musi kojarzyć się ze stołem suto zastawionym kiełbasami, wędlinami, kalorycznymi deserami i tłustymi potrawami, które idealnie pasują pod tradycyjnego śledzika i pięćdziesiątkę czystej wódki? Niekoniecznie. Zaproponujmy naszym bliskim równie pyszne potrawy, tym razem w wersji fit, które nie jednego zaskoczą swoim smakiem a także może zachęcą do nieco zdrowszej diety na co dzień i od święta. Pokażmy na własnym przykładzie, że wspólne spędzanie czasu przy stole wcale nie musi negatywnie oddziaływać na naszą figurę, dotychczasowe efekty i sukcesy dietetyczne. Wystarczy odpowiednio dobrać menu i wprowadzić gości w przyjemny nastrój wiosny, dobrej formy psychicznej i fizycznej. Zaczynamy przyjęcie! :)

Chłód chłodnika letnim orzeźwieniem cz.1

Nadeszło kolejne lato :) Pragniemy lekkości, zwiewności, świeżości zarówno w życiu jak i w naszej diecie. Jest to doskonały czas na to aby przypomnieć sobie smak dzieciństwa zamknięty w słoiku aromatycznego chłodnika nasyconego zapachem i świeżością wygrzanych słońcem warzyw i owoców.

Lody podczas diety. Jeść czy nie jeść?

W letnie upalne dni większość z nas czuje nieodpartą chęć zjedzenia pysznych i orzeźwiających lodów. Co jednak powinny zrobić osoby będące w tym czasie na diecie? Walczyć z tą słodką słabością czy poddać się jej?

Małgorzata Łyżniak
Zmiana – daj sobie czas
Zmiana – daj sobie czas