9 ciekawostek o szparagach

Zostały okryte prawie 5000 lat temu, a nadal kradną serca i kubki smakowe :) Gdzie można je znaleźć czy leczą kaca i kto je ich najwięcej?  O szparagach słów kilka :)


Polecani dietetycy

1. Czy wiesz, że historia szparagów ma już prawie 5000 lat?
Warzywo to zostało odkryte na staroegipskich malowidłach z około 2700 r.p.n.e. Szparagami zajadali się Egipcjanie, Rzymianie i Chińczycy. Jednak czasy świetności dla szparagów w Europie przypadły dopiero na okres średniowiecza, a do Polski warzywo to dotarło w XVIII wieku.

2. Czy szparagi były uważane za skuteczny medykament w dawnych czasach?
Okazuje się, że tak. W Chinach szparagami leczono cukrzycę a także uważano je za środek moczopędny. W Europie i Azji szparagi wykorzystywano na wszelkiego rodzaju schorzenia układu krążenia, choroby dermatologiczne a także do leczenia impotencji.

3. Gdzie są największe plantacje szparagów?
Największą uprawą tego warzywa może pochwalić się Peru, a zaraz za nim wysokie drugie i trzecie miejsce zajmują Nowa Zelandia i Tajwan. W Polsce z największej produkcji słynie Wielkopolska.

4. Jakie kraje przodują w konsumpcji tego warzywa?
Zdecydowanie Włochy, Francja i Hiszpania.

5. Szparagi na kaca ;)
W opozycji do tłustego rosołu lub żurku przed wyjściem na imprezę staje zdrowy, niskokaloryczny szparag. Wystarczy zjeść kilka szparagów przed zakrapianym przyjęciem, a rano nie odczujemy bólu głowy. Wszystko to za sprawą aminokwasów, których sporo w tym warzywie.

6. Szparagowy mocz - co to takiego?
Po zjedzeniu szparagów mocz przybiera bardzo nieprzyjemną woń. Jest to spowodowane wytworzeniem się w organizmie związków chemicznych. Najciekawszy w tej historii jest fakt, że tylko 22 % ludzi jest w stanie wyczuć ten zapach. A czemu tylko 22 %? Jest to tłumaczone uwarunkowaniami genetycznymi.

7. Szparagowy afrodyzjak
Szparag swoim charakterystycznym kształtem wzbudza erotyczne skojarzenia, jednak oprócz samego wyglądu warzywo to zawiera fitoestrogeny oddziałujące podobnie do żeńskiego hormonu estrogenu, który to wpływa z kolei na libido.

8. Jedz do woli!
100 g szparagów to około 18 kcal - smaczne, niskokaloryczne i zdrowe! Nie zapominaj o szparagach w swojej sezonowej diecie!


9. A to dopiero ciekawostka.. :)
Prażone nasiona szparagów stanowią substytut kawy.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Czekoladowe fakty i mity

Czy czekolada jest zdrowa, poprawia nastrój i jest źrodłem energii? Fliżanka czekolady jest mniej kaloryczna niż tabliczka? Czy czekolada biała.. jest czekoladą? Sprawdź!

Jak walczyć z chęcią na słodycze? Część 1.

W czasach kryzysu, słabszej formy psychicznej, ale nie tylko, bo w ramach przekąski czy po prostu kiedy najdzie nas ochota, sięgamy po coś słodkiego, co poprawi nam nastrój i sprawi, że poczujemy się lepiej zaspokajając łaknienie na cukier. O ile jedzenie słodyczy nie jest rzeczą totalnie zakazaną, to po pierwsze trzeba to robić z umiarem i rozsądkiem czyli okazjonalnie, a po drugie wybierać takie słodycze, które będą zdrowsze, a zależy to przede wszystkim od składu łakoci na etykiecie. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem są słodycze, które sami możemy przygotować w domu z dobrych i zdrowych składników a będą równie słodkie, jak te sklepowe gotowce nafaszerowane dużą ilością sztucznych substancji i polepszaczy smaku.

Olej w diecie - rodzaje, stosowanie, zalety

Jednym z podstawowych elementów diety obok białka czy węglowodanów są tłuszcze. Spełniają bardzo wiele funkcji w organizmie człowieka, w tym są odpowiedzialne za pokłady energii w naszym ciele, budują komórki, utrzymują ciepło, wspierają przyswajanie cennych witamin. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jakie to ważne w codziennej diecie, by przyjmować zdrowe tłuszcze i oczywiście w odpowiedniej ilości. Zdrowe, czyli jakie?

Anna Huma - Nande
Zmiana – daj sobie czas
Zmiana – daj sobie czas