Zalety wege diety

Wegetarianizm to model żywienia wykluczający spożycie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.


Polecani dietetycy

To, które produkty dokładnie są eliminowane zależy od odmiany diety roślinnej. W Polsce najczęściej stosuje się:

Laktoowowegetarianizm -
 z produktów zwierzęcych dopuszcza spożycie produktów mlecznych i jaj.

Owowegetarianizm - poza produktami roślinnymi możliwe jest spożycie jaj.


Laktowegetarianizm - uwzględnia spożycie produktów mlecznych.


Weganizm - zakazuje spożycia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.


Popularne są również diety określane mianem pseudowegetarianizmu gdyż dopuszczają spożycie ryb (ichtiwegetarianizm), drobiu (pollowegetarianizm) lub jednego i drugiego (semiwegetarianizm).


Do najbardziej skrajnych form diety roślinnej zalicza się witarianizm, który wyklucza również produkty roślinne poddane obróbce termicznej powyżej 40 stopni C oraz frutarianizm dopuszczający wyłącznie produkty roślinne, których pozyskanie nie wymaga "uśmiercenia" rośliny.


Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie zależy od konkretnej jej odmiany, na którą się decydujemy. Dietetyczne środowiska naukowe uważają, że wegetarianizm jak i weganizm (wykluczając witarianizm i frutarianizm) są bezpieczne dla zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka. Ponadto według aktualnej wiedzy, dieta roślinna może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, m.in.: cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, otyłości czy demencji.


Korzystne działanie dla zdrowia diety wegetariańskiej może wynikać z wysokiego udziału związków antyoksydacyjnych, z dużej wartości odżywczej i stosunkowo niskiej wartości energetycznej, niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i wysokiego udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także dużej zawartości błonnika pokarmowego.


Wszystkie wyżej wspomniane zalety wegetarianizmu dotyczą tylko i wyłącznie dobrze zbilansowanej diety roślinnej. Brak odpowiedniej wiedzy żywieniowej oraz umiejętności właściwego komponowania posiłków wegetariańskich mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia niedoborów pokarmowych i w konsekwencji do rozwoju niedożywienia, zaburzeń neurologicznych, czy niedokrwistości. Każda osoba, która chciałaby przejść na roślinny model żywienia powinna najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę żywieniową lub skonsultować się z dietetykiem, które podpowie jak należy prawidłowo bilansować dietę wegetariańską.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

Pierogi, gołąbki, bigos, kotlet schabowy – czy polska kuchnia jest zdrowa ? Nasza tradycyjna kuchnia kojarzy się na pierwszy „rzut oka” z kuchnią tłustą, mięsną i kartoflaną. Ale czy tak naprawdę wygląda? Niekoniecznie. Za ogromna zaletę należy uznać jej różnorodność pod względem zarówno składników jak i smaków.

A Ty, co wiesz o fidze?

Figa z makiem, z pasternakiem ;) Tak zwykło się mówić w potocznym języku, a tak całkiem serio - serio o fidze jeszcze nie wspominaliśmy :) I właśnie nadeszła chwila, by nieco przybliżyć " osobowość" figowej kreacji ;) Czym jest, jak smakuje i jakimi właściwościami może szczycić się figa? Analizę czas zacząć! ;)

Kakao - smak dzieciństwa

Kakao ... hmmm ... smak dzieciństwa zapamiętany w pięknym obrazku sprzed lat:) Mamy pełnię lata. Stół w kuchni nakryty ceratą w kratkę a na niej owoce. Na stole tym stoi kubek, biały, porcelanowy, z przodu ma prążki a w samym środku jest czerwone jabłuszko :) Mam go do dziś i ma już on jakieś .. niech policzę.. tak - z pewnością minimum 31 lat.. :) A w kubku tym .. "napój bogów" - kakao przygotowane prze moją babcię na śniadanie. Obok kanapka z dżemem albo białym serem i miodem. Kiedyś to był zestaw obowiązkowy. Też macie takie wspomnienia z dzieciństwa? Może podzielicie się z nami swoimi obrazkami namalowanymi wspomnieniami sprzed lat? Kiedyś kakao królowało na śniadaniowych stołach w domu, szkołach, stołówkach a nawet barach mlecznych. Co ma takiego w sobie ten napój i pytanie czy warto go pić? Postaramy się odpowiedzieć w kilku słowach i nieco przybliżyć co kryje tajemniczy kubek wypełniony po brzegi smakowitym i aromatycznym kakao.

Małgorzata Łyżniak
Zmiana – daj sobie czas
Zmiana – daj sobie czas