7 ciekawostek o kawie, o których nie słyszałeś

Nie bez powodu kawa doczekała się swojego święta, które na całym świecie jest obchodzone 29 września. Jest to najczęściej konsumowany napój na świecie ? oszacowano, że w ciągu roku wypija się około 400 miliardów filiżanek tego trunku. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych informacji na temat kawy.



Polecani dietetycy

1. Wiele badań naukowych dowiodło, że spożycie nawet jednej filiżanki kawy dziennie wiąże się z niższym o 1/5 ryzykiem rozwoju nowotworów wątroby. Przy spożyciu 5 filiżanek dziennie ryzyko to spada aż o 50%. Takie właściwości kawy związane są z obecnością w niej antyoksydantów - kafestolu i kahweolu.

2. Włoscy naukowcy udowodnili, że spożycie ponad 3 filiżanek kawy dziennie, parzonej bez filtrów, przy bardzo wysokiej temperaturze i ciśnieniu (włoska receptura) obniża ryzyko raka prostaty o 53%.


3. Kofeina zawarta w kawie zmniejsza wrażliwość kubków smakowych na smak słodki. Takie działanie może sprawić, że po wypiciu kawy będziemy odczuwać większą chęć na słodycze. 


4. Kawa jest również istotnym czynnikiem chroniącym przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak: choroba Alzheimera, czy choroba Parkinsona. Ze względu na ograniczanie powstawania związków prozapalnych może również zmniejszyć ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego.


5. Według hiszpańskich badań przeprowadzonych na prawie 20 000 uczestników spożycie minimum 4 filiżanek kawy dziennie wiązało się z mniejszym o 64% ryzykiem przedwczesnego zgonu. Badacze sugerują, że wypijanie kilku kaw w ciągu dnia przez zdrowe osoby może być elementem zdrowej diety.


6. Niedawno zidentyfikowano gen odpowiedzialny za ilość wypijanej kawy. Osoby, u których występuje mutacja genu PDSS2 spożywają mniej kawy niż osoby, u których takiej mutacji nie stwierdzono. Gen o którym mowa upośledza umiejętność komórek do metabolizowania kofeiny sprawiając, że jest ona dłużej obecna w organizmie. Dlatego też osoba obdarzona tym genem nie wypija dużych ilości kawy w celu pobudzenia.


7. Filiżanka najdroższej kawy na świecie kosztuje około 100 zł. Pozyskuje się ją z odchodów ssaka zwanego cywetą, łaskunem lub luwakiem. Podczas poszukiwania jedzenia zwierzę zjada najbardziej dorodne ziarna kawowca, ale jego przewód pokarmowy nie jest wstanie ich strawić. Po lekkim nadtrawieniu i sfermentowaniu ziarna są wydalane. Podobno dzięki temu tracą gorzki smak i zyskują bardzo przyjemny aromat.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Co to jest ten błonnik? :)

Błonnik... mówi się, że odgrywa ważną rolę w procesach zachodzących w naszym organizmie, ale mało kto informuje nas, co dokładnie błonnikiem się nazywa i gdzie go możemy znaleźć, aby faktycznie mógł wspomagać wszystkie wewnętrzne funkcje w naszym ciele. Dziś przybliżymy ten temat, ponieważ z błonnikiem warto się zaprzyjaźniać a wszystko to w trosce o nasze zdrowie :)

Przepisy na Fit Party

Czy każde spotkanie musi kojarzyć się ze stołem suto zastawionym kiełbasami, wędlinami, kalorycznymi deserami i tłustymi potrawami, które idealnie pasują pod tradycyjnego śledzika i pięćdziesiątkę czystej wódki? Niekoniecznie. Zaproponujmy naszym bliskim równie pyszne potrawy, tym razem w wersji fit, które nie jednego zaskoczą swoim smakiem a także może zachęcą do nieco zdrowszej diety na co dzień i od święta. Pokażmy na własnym przykładzie, że wspólne spędzanie czasu przy stole wcale nie musi negatywnie oddziaływać na naszą figurę, dotychczasowe efekty i sukcesy dietetyczne. Wystarczy odpowiednio dobrać menu i wprowadzić gości w przyjemny nastrój wiosny, dobrej formy psychicznej i fizycznej. Zaczynamy przyjęcie! :)

Jakie płatki wybierać?

Jednym z najzdrowszych posiłków spożywanych o poranku lub też wybieranych na drugie śniadanie są płatki. I wcale nie jest tu mowa o słodkich płatkach z torebki, gdzie praktycznie każdy rodzaj zawiera cukier i sól a o zdrowych, pełnowartościowych płatkach, które dostarczą każdemu z nas porcję zdrowia i witamin. Po jakie płatki warto sięgać?

Jolanta Czepułkowska
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?