Dieta przy wirusowym zapaleniu wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to zakaźna choroba wywoływana przez wirusy hepatotropowe, które uszkadzają komórki wątroby doprowadzając do ich martwicy. Wyróżniamy kilka typów wirusów, a każdemu z nich przypisana jest inna litera alfabetu.


Polecani dietetycy

Omawiane drobnoustroje różnią się między sobą drogą zakażenia, wywoływaniem objawów, jak również sposobem leczenia.

W Polsce najczęściej występują zakażenia wirusami typu A, B i C.
Do wirusowego zapalenia wątroby typu A dochodzi na drodze jelitowej, poprzez spożycie skażonej żywności lub wody. Dlatego też, ten typ zapalenia nazywany jest ?chorobą brudnych rąk?.
Wirusy typu B i C przedostają się do organizmu w wyniku kontaktu z krwią lub płynami ustrojowymi nosiciela. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas zabiegów medycznych, kosmetycznych, a także poprzez kontakty seksualne z zakażoną osobą. Możliwe jest również przedostanie się wirusa typu B i C przez łożysko do płodu.
Zazwyczaj wirusowe zapalenie wątroby kojarzy nam się z występowaniem żółtaczki. W rzeczywistości większość przypadków WZW przebiega bez tego objawu. Niestety bardzo często choroba nie daje żadnych symptomów albo są one mało specyficzne. Na przykład może występować gorsze samopoczucie, przemęczenie, brak koncentracji. W początkowym etapie choroby mogą również pojawić się objawy grypopodobne, bóle stawowo-mięśniowe, nudności i wymioty.

Postępowanie dietetyczne w wirusowym zapaleniu wątroby
Jest ono zależne przede wszystkim od stopnia wydolności wątroby i przebiegu choroby. Warto pamiętać o kilku zasadach:
1. Podstawą diety jest spożywanie 5-6 posiłków w ciągu dnia czyli mniejszych porcji, ale częściej.
2. W każdym przypadku należy wprowadzić dietę lekkostrawną polegającą na eliminacji wszystkich produktów i potraw, które mogą podrażniać przewód pokarmowy, np. potrawy smażone, tłuste mięso, produkty z duża zawartością błonnika pokarmowego, pieczywo cukiernicze, słodycze, ostre przyprawy, alkohol.
3. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów w diecie do 40 - 50 g. Oczywiście w diecie mogą pojawiać się tylko tłuszcze lekkostrawne czyli oleje roślinne, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, a także masło. Wskazane jest spożywanie posiłków gotowanych, rozdrobnionych, w postaci puree, delikatnie przyprawionych.
4. Owoce należy wybierać tylko w pełni dojrzałe, bez skóry również przetarte. Nie zalecane są gruszek, śliwek, agrestu, czereśni, a także owoców suszonych.
5. Do picia można wybierać wodę niegazowaną, słabe napary herbaty, rozcieńczone soki owocowe i warzywne.
6. Należy zadbać o odpowiednią wartość kaloryczną diety. Przy prawidłowej masie ciała można wprowadzić dietę normokaloryczną, osoby niedożywione lub z ryzykiem niedożywienia powinny skonsultować się z dietetykiem, który ustali właściwe zapotrzebowanie kaloryczne.

Po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby dietę stosuje się jeszcze przez około 6 miesięcy, a alkohol należy bezwzględnie odstawić na rok.
Warto również pamiętać, że postępowanie dietetyczne w WZW, jak również w innych schorzeniach, ma charakter indywidualny. Osoby chore dochodzą do zdrowia, w różnym tempie. Zależne jest to od przebiegu choroby, dlatego też, zawsze trzeba pamiętać o ustaleniu właściwej diety z dietetykiem.


Mgr Jolanta Czepułkowska
dietetyk kliniczny/psychodietetyk


Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Przepis na pizzę razową ze świeżymi figami, serem gorgonzola i szynką szwarcwaldzką

Dziś smaki włoskie :) Co powiecie na pyszną razową pizzę ze świeżymi figami, serem gorgonzola i szynką szwarcwaldzką ?:)

Poczuj miętę! - zalety, właściwości, zastosowanie

Mięta pieprzowa, znana i popularna szczególnie latem, nie tylko zdobi nasze szklanki z wodą i cytryną dając nutę orzeźwienia w niesamowitym upale, ale także ma wiele właściwości zdrowotnych. Liście tego przepięknie pachnącego zioła mogą pływać w szkle praktycznie o każdej porze roku.

Co siedzi w tym ananasie? :)

Jesień powoli wkracza w pełną fazę swojej chłodnej i deszczowej pory, więc aby postawić kropkę nad przysłowiowym "i", przypomnijmy sobie jeszcze raz smak lata, smak słońca, smak radości, co by naładować akumulatory i doczekać kolejnego sezonu ;) Ananas :) Co Wy na to ? :) Lubicie ten fantastyczny intensywnie żółty a po przekrojeniu przypominający roześmiane słoneczko owoc? Myślę, że amatorów znajdzie się wielu :) Czas na bliższe zapoznanie :)

Anna Huma - Nande
Zmiana – daj sobie czas
Zmiana – daj sobie czas