Dieta na dobry sen

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym potrzebnym do produkcji melatoniny, który musimy dostarczać z pożywieniem. Nasz organizm nie jest w stanie go syntetyzować. Odpowiednia zawartość melatoniny, czyli hormonu snu w organizmie zapewnia prawidłową jakość tego snu właśnie.


Polecani dietetycy

W diecie jest wiele produktów, które zawierają tryptofan. Warto zwrócić uwagę na produkty białkowe jak chude mięso, ryby (bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), nabiał oraz produkty mleczne (źródło wapnia w diecie), jaja (zawierające witaminy z grupy B, A, D, E, K, fosfor, selen, cynk, żelazo, wapń; 1 jajko zawiera 119 mg tryptofanu), nasiona roślin strączkowych (np. 100g soi zawiera 608 mg tryptofanu) oraz warzywa i owoce. Przy czym pamiętajmy, że owoce (jeśli nie mamy problemów z poziomem cukru we krwi) możemy spożywać bez obaw nawet do kolacji, nieprawdą jest, że można je jeść tylko do południa.

Wyjątkowo korzystnie na jakość snu będą wpływały banany, kiwi, awokado oraz szpinak. Zawierają dużo przeciwutleniaczy, zapewniają spokojny sen.

Skład kolacji również jest istotną kwestią. Zwiększona ilość tłuszczu w diecie powoduje skrócenie fazy REM, czyli marzeń sennych oraz przedłużenie snu głębokiego. Natomiast zwiększona zawartość węglowodanów powoduje sytuację odwrotną.Niskie spożycie białka wpływa na problemy z zasypianiem oraz obniża jakość snu.

Co jeszcze ważne to to, że ostatni posiłek należy spożywać na 3-4 godziny przed snem. Przed snem należy unikać kawy lub mocnej herbaty, ponieważ kofeina w nich zawarta ma działanie pobudzające oraz utrudnia zasypianie.
Autor:

Podobne artykuły

Nasi Dietetycy na Uniwersytecie Warszawskim

Forum "Zdrowa żywność, zdrowe życie" z udziałem naszych dietetyków.

Leki a dieta

Bez względu jak bardzo rozwija i rozwijać się będzie medycyna, jak wiele leków w postaci tabletek na nadwagę i otyłość, wyprodukuje przemysł farmaceutyczny w podejściu do mądrego odchudzania nie zmieni

Czerwony jak...burak!

"Mój buraku, mój czerwony (...) ;) Czy wszyscy pamiętają z jakiego wiersza Jana Brzechwy pochodzi ten fragment tekstu? Oczywiście z dzieła poety " Na straganie" :) Jestem przekonana, że większość z nas uczyła się tego wierszyka na pamięć w czasach dzieciństwa, ja nawet brałam udział w przedstawieniu ale dana mi była inna rola niż naszego buraczanego przyjaciela :) Ile wiemy o buraku ? Myślę niewiele. Dodatkowo nie przepadamy za nim bo brudzi nam ręce i nie każdy lubi go przygotowywać a to błąd. Dlatego dziś pod lupę bierzemy buraka! :) Ciekawe, czy nasz tytułowy bohater się jeszcze bardziej zaczerwieni, jak napiszemy dziś krótką rozprawę na temat tego poważnego towarzysza ;)

Małgorzata Łyżniak
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?