Dieta na dobry sen

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym potrzebnym do produkcji melatoniny, który musimy dostarczać z pożywieniem. Nasz organizm nie jest w stanie go syntetyzować. Odpowiednia zawartość melatoniny, czyli hormonu snu w organizmie zapewnia prawidłową jakość tego snu właśnie.


Polecani dietetycy

W diecie jest wiele produktów, które zawierają tryptofan. Warto zwrócić uwagę na produkty białkowe jak chude mięso, ryby (bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), nabiał oraz produkty mleczne (źródło wapnia w diecie), jaja (zawierające witaminy z grupy B, A, D, E, K, fosfor, selen, cynk, żelazo, wapń; 1 jajko zawiera 119 mg tryptofanu), nasiona roślin strączkowych (np. 100g soi zawiera 608 mg tryptofanu) oraz warzywa i owoce. Przy czym pamiętajmy, że owoce (jeśli nie mamy problemów z poziomem cukru we krwi) możemy spożywać bez obaw nawet do kolacji, nieprawdą jest, że można je jeść tylko do południa.

Wyjątkowo korzystnie na jakość snu będą wpływały banany, kiwi, awokado oraz szpinak. Zawierają dużo przeciwutleniaczy, zapewniają spokojny sen.

Skład kolacji również jest istotną kwestią. Zwiększona ilość tłuszczu w diecie powoduje skrócenie fazy REM, czyli marzeń sennych oraz przedłużenie snu głębokiego. Natomiast zwiększona zawartość węglowodanów powoduje sytuację odwrotną.Niskie spożycie białka wpływa na problemy z zasypianiem oraz obniża jakość snu.

Co jeszcze ważne to to, że ostatni posiłek należy spożywać na 3-4 godziny przed snem. Przed snem należy unikać kawy lub mocnej herbaty, ponieważ kofeina w nich zawarta ma działanie pobudzające oraz utrudnia zasypianie.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?

Czym są antocyjanty?  Gdzie je znajdziemy i czy w ogóle warto się nimi interesować? Czy są one potrzebne w naszym organiźmie czy wręcz przeciwnie - są trujące?

Co kryją w sobie grzyby?

Odznaczają się niepodważalnymi walorami smakowymi jednak ich osławiona ciężkostrawność i domniemane zanieczyszczenie odstręcza wielu od ich spożycia, czy słusznie? W sezonie na grzyby warto poznać kilka faktów dotyczących ich wartości odżywczej.

Mamo, nie chcę mieć nadwagi!

Tak brzmi krzyk dziecka wołającego o pomoc swojego rodzica. Bardzo często w zaciszu domowym rozgrywają się dramaty polegające na bezradności, na utracie zdrowia jak i sprawności coraz to młodszego pokolenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą i niestety zajmującą niewdzięczne miejsce na podium najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku. Polskie dzieci przybierają niepokojąco i jednocześnie zatrważająco szybko na wadze. Zbierają dodatkowe kilogramy, których konsekwencją jest otyłość a co za tym idzie szereg wyniszczających chorób, mogących doprowadzić do śmierci.Jeśli Twoje dziecko zmaga się na co dzień z ogromnym problemem jakim jest otyłość - nie lekceważ tego! Nie ignoruj sygnałów Twojej pociechy, która potrzebuje wsparcia i mądrej osoby na swojej drodze aby wygrać walkę o własne zdrowie! Reaguj na jasne komunikaty swojego dziecka, które samodzielnie nie radzi sobie z tą chorobą.

Elżbieta Gmurczyk
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?