Dlaczego ważne jest spożywanie tłuszczów?

Obecnie można coraz częściej spotkać się u osób próbujących zrzucić pewną ilość masy ciała ze stanowiskiem, że należy zrezygnować ze spożywania tłuszczu w diecie. Czy jest to słuszne działanie?


Polecani dietetycy

Tłuszcz jest ważnym składnikiem dodającym energii naszemu organizmowi. Kwasy tłuszczowe dzielą się one na nasycone i nienasycone. Pierwsze obecne są w produktach pochodzenia zwierzęcego, drugie zaś występują w produktach roślinnych. Kwasy nienasycone, ponieważ te są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, powinny być niezbędnym elementem naszej diety. Tłuszczy nasyconych również nie można lekceważyć, ponieważ w nich obecny jest szczególny rodzaj tłuszczu - cholesterol. Jest wykorzystywany przez większość tkanek organizmu oraz gromadzony w celu zapasów energetycznych.

Należy pamiętać również, że tłuszcze są nośnikiem witamin takich jak witamina A, D, E, K. Jeżeli wymienione wyżej witaminy nie znajdą się w obecności tłuszczu to nie zostaną przyswojone do naszego organizmu. Tłuszcz ponadto chroni przed utratą ciepła, wpływa na odpowiednie ułożenie narządów, szczególne tych znajdujących się w jamie brzusznej. Zdrowy stan skóry, włosów i paznokci również zależy od obecności tłuszczu w naszej diecie. Najważniejszą rolą tłuszczu jest jego niezaprzeczalny wpływ na układ krążenia. Mowa jest o tłuszczach wielonienasyconych których pokłady znajdziemy np. w rybach czy oliwie z oliwek. Wpływają one na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach wieńcowych serca, dodatkowo zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Zatem jakie produkty wybierać aby uzupełniać podaż tłuszczów w naszej diecie? Zdecydowanie dobrym wyborem będzie dodawanie olejów do sałatek w postaci sosów np. oliwy z oliwek, oleju lnianego, spożywanie ryb tłustych np. łososia, makreli, pstrąga tęczowego. Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są również orzechy, które są idealnym dodatkiem do wielu potraw ale równie dobrze sprawdzą się jako przekąska w ciągu dnia. Nie zapominając o tłuszczach pochodzenia zwierzęcego dobrym wyborem będzie spożywanie jaj, mleka i przetworów mlecznych i mięsa. Należy pamiętać że tłuszcze nienasycone wraz z nasyconymi wpływają na dobry stan naszego organizmu, jednak świadomy wybór produktów i omijanie tych wysoko przetworzonych na bazie np. oleju palmowego będzie korzystniejsze dla organizmu.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Rozgrzewające przyprawy - sekrety zdrowego smaku

Rozgrzewające przyprawy nie tylko nadają zimowym potrawom smak, ale również wspierają zdrowe odżywianie. Odkrycie fascynującego świata aromatycznych przypraw, wprowadzenie ich do codziennych posiłków pozwoli korzystać z ich zdrowotnych zalet jak również spowoduje, że zimowe dni będą pełne smaku i ciepła.

27 marca - co świętujemy?

Międzynarodowy Dzień Whisky 27 marca rozpoczyna kolejny jubileusz - pierwszy w tym roku, ale nie ostatni :) Powtórny dzień, w którym kartka z kalendarza przypomina o tradycji wzniesienia toastu tym zacnym trunkiem, przypada na 18 maja :)

Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?

Czym są antocyjanty?  Gdzie je znajdziemy i czy w ogóle warto się nimi interesować? Czy są one potrzebne w naszym organiźmie czy wręcz przeciwnie - są trujące?

Małgorzata Łyżniak
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia