
Chłodnik z paluszkami surimi, ogórkiem i jajkiem
Składniki:
400 ml jogurtu naturalnego
10 paluszków surimi
2 ogórki zielone
3 jajka
pęczek koperku
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka ugotować na twardo. Paluszki surimi i ogórka pokroić. Wymieszać z jogurtem naturalnym i posiekanym koperkiem. Doprawić do smaku. Każdą porcję udekorować jajkiem ugotowanym na twardo. Schłodzić przed podaniem.
Chłodnik sałatowo - ogórkowo- rzodkiewkowy na miksie mlecznych produktów
Składniki:
400 ml zsiadłego mleka
200 ml jogurtu naturalnego
1 sałata masłowa
1 pęczek rzodkiewek
1 duży ogórek
duży pęczek kopru
1 cebulka dymka ze szczypiorkiem
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa i zioła umyć, następnie posiekać. Dodać do bazy mleczno - jogurtowej i wymieszać. Doprawić i schłodzić przed podaniem.
Chłodnik szpinakowo - jajeczny
Składniki:
200g liści szpinaku
600 ml kefiru
duży pęczek kopru
kilka kostek sera feta
kilka ugotowanych jajek przepiórczych
2 łyżki oliwy z oliwek
3 ząbki obranego czosnku
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka przepiórcze ugotować. Szpinak opłukać, podsmażyć na oliwie z oliwek z przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Ostudzić, wymieszać z kefirem, posiekanym koperkiem i przyprawami. Każdą porcję udekorować przepiórczym jajkiem i kilkoma kostkami sera feta. Schłodzić przed podaniem.
Chłodnik z ogórków małosolnych z dodatkiem botwiny
Składniki:
400 ml jogurtu naturalnego
8 ogórków małosolnych
pęczek botwiny
pęczek szczypiorku
2 łyżeczki soku z cytryny
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Botwinkę pokroić, podgotować 8 - 10 minut, na końcu gotowania dodać sok z cytryny. Ogórki małosolne zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Warzywa połączyć z jogurtem naturalnym, dodać posiekany szczypiorek. Schłodzić przed podaniem.
Chłodnik arbuzowo - truskawkowy
Składniki:
500g miąższu z arbuza
300g truskawek
sok z 1 limonki
orzechy pistacjowe
pestki słonecznika
Przygotowanie:
Arbuza zmiksować z truskawkami i sokiem z limonki. Schłodzić. Podawać z uprażonymi na suchej patelni orzechami pistacjowymi i ziarnami słonecznika.
Regularność posiłków to jednak nie wszystko. W czasie zimowego wypoczynku powinniśmy trzymać się także innych zasad, dzięki którym dbanie o linie w czasie ferii będzie znacznie prostsze :)
Najczęściej spożywanym rodzajem mleka w codziennej diecie przede wszystkim dzieci, ale także i dorosłych jest oczywiście mleko krowie. Zdecydowanie rzadziej do jadłospisu wprowadzane jest mleko także zwierzęce - kozie, które ma wiele walorów zdrowotnych ale trzeba pamiętać, że odznacza się także charakterystycznym zapachem i smakiem.
Endorfiny to nic innego jak popularnie nazywany hormon szczęścia, odpowiedzialny m.in. za dobry nastrój, pozytywną energię, wspaniały humor, samoakceptację. Endorfiny wpływają na całokształt naszego myślenia, pracy, kreatywności, zadowolenia z życia, otaczającego świata. Im więcej endorfin, tym lepiej się czujemy, wyglądamy, wręcz emanujemy szczęściem. Popularnie zwykło się mówić, że endorfiny wydzielają się wtedy, gdy kochamy i jesteśmy kochani - czyli ewidentny stan zakochania, kiedy się cieszymy, śmiejemy ale także gdy się męczymy, np. wykonując ćwiczenia fizyczne, fitness, jakąkolwiek aktywność, która wzmaga w nas przyspieszone bicie serca, pot,łzy - jakkolwiek by to nie zabrzmiało;)))