Chłód chłodnika letnim orzeźwieniem cz.1

Nadeszło kolejne lato :) Pragniemy lekkości, zwiewności, świeżości zarówno w życiu jak i w naszej diecie. Jest to doskonały czas na to aby przypomnieć sobie smak dzieciństwa zamknięty w słoiku aromatycznego chłodnika nasyconego zapachem i świeżością wygrzanych słońcem warzyw i owoców.


Polecani dietetycy

Nie ma lepszej pory roku aby nacieszyć swoje kubki smakowe typową letnią kuchnią, do tego zdrową. Chłodnik jest rodzajem zupy, która przygotowywana jest na bazie fermentowanych produktów mlecznych w połączeniu z warzywami, owocami ale także esencjonalnymi świeżymi ziołami. Zwykle jest niskokaloryczny, stanowi źródła błonnika, witamin i minerałów, które dostarczą cudowny zastrzyk energii w ramach spożytego posiłku. Dodatkowym atutem jest fakt, iż składniki zawarte w tej potrawie podkręcą metabolizm, mają niską zawartość tłuszczu i węglowodanów oraz wspomogą proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Tak więc spożywając te zimne, bogate w smak lata zupy dbamy zarówno o prawidłową masę ciała, dobrą pracę układu pokarmowego i jelit jak i odporność.

Chłodniki są niskokaloryczne, sycące, bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu, co więcej pozwalają na dużą kreatywność w kuchni.

Nie zawsze muszą być warzywne, mogą być także owocowe i być propozycją np.  deserową na upalne popołudnie.

Są pełnowartościowym posiłkiem, który orzeźwia, gasi pragnienie i genialnie smakuje :)

Nie przegapcie  tego wspaniałego czasu, bo przepyszne chłodniki są ofertą zdecydowanie sezonową :)

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Świszcz, Moczka, Siemieniotka - znasz te potrawy świąteczne?

Chciałoby się powiedzieć, co kraj to obyczaj ale dziś bardziej odpowiada nam stwierdzenie, co region to obyczaj. Tradycja bożonarodzeniowa w każdej ze stron Polski, jest nieco inna. Oczywiście są wspólne filary świętowania zarówno w obyczajowości jak i w tradycyjnej kuchni, która serwowana jest podczas uroczystej Wigilii i w kolejnych  dwóch dniach Świąt Bożego Narodzenia.

Pieprznik jadalny potocznie nazywany kurką

W okresie letnio - jesiennym w lasach można spotkać kurki, które są barwnym i smakowitym dodatkiem do naszych potraw, co równocześnie wiąże się z zyskiwaniem popularności tych grzybów wśród konsumentów. Dojrzałe kurki można łatwo odróżnić od pozostałych grzybów za sprawą charakterystycznego złoto – brunatnego koloru i pofałdowanego kapelusza.

Endorfiny - gdzie ich szukać?

Endorfiny to nic innego jak popularnie nazywany hormon szczęścia, odpowiedzialny m.in. za dobry nastrój, pozytywną energię, wspaniały humor, samoakceptację. Endorfiny wpływają na całokształt naszego myślenia, pracy, kreatywności, zadowolenia z życia, otaczającego świata. Im więcej endorfin, tym lepiej się czujemy, wyglądamy, wręcz emanujemy szczęściem. Popularnie zwykło się mówić, że endorfiny wydzielają się wtedy, gdy kochamy i jesteśmy kochani - czyli ewidentny stan zakochania, kiedy się cieszymy, śmiejemy ale także gdy się męczymy, np. wykonując ćwiczenia fizyczne, fitness, jakąkolwiek aktywność, która wzmaga w nas przyspieszone bicie serca, pot,łzy - jakkolwiek by to nie zabrzmiało;)))

Małgorzata Łyżniak
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?