Jak wrócić do formy po rozpustnych wakacjach?

Wakacje, na które tak zawsze czekamy dobiegają końca. Jest to czas grilli, ognisk, imprez w gronie znajomych. Wakacyjny klimat, ładna pogoda oraz wyjazdy na urlop sprzyjają uleganiu różnym jedzeniowym pokusom. Często  w tym okresie wykazujemy się mniejszą aktywnością fizyczną i nie trzymamy się diety. Wszystko to sprawia, że po wakacjach ciężko nam wrócić do formy i nawyków, które mieliśmy przed sezonem urlopowym.


Polecani dietetycy

Czy powinniśmy mieć z tego powodu wyrzuty sumienia? Raczej nie. Brak przestrzegania diety i treningów przez kilka tygodni nie oznacza, że powinniśmy od razu zastosować głodówkę i ćwiczyć 5 razy w tygodniu.

Co więc należy zrobić, aby po wakacyjnej przerwie udało wrócić się do diety i treningu?


Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nasza forma w czasie wakacji uległa pogorszeniu , obniżyła się , a powrót do diety i treningu może okazać się trudny.  Nie możemy wymagać od siebie na treningach tak wiele, jak  było to przed urlopem. Nie ma jednak powodu by się tym załamywać. Organizm szybko wróci do formy,  jeśli mu na to pozwolimy.


Wracając na siłownię warto zadbać o to, aby obciążenia oraz czas spędzony na siłowni nie były na początku przesadnie duże. Dzięki temu damy ciału czas do przyzwyczajenia się do dawnej rutyny.
Warto również zadbać o odpowiednią motywację, by wytrwać w swoich postanowieniach.
Warto wyznaczyć sobie cel, jaki zamierzamy osiągnąć. Pomaga on w konsekwentnym trenowaniu, jak również w trzymaniu się diety.


Przechodząc do diety, a więc do tego co dla większości stanowi największe wyzwanie. Powinniśmy zwrócić uwagę, na to jak wyglądało nasze jedzenie podczas urlopu. Wakacje to czas jedzenia nieregularnych posiłków, często wysokokalorycznych, słodkich, tłustych. Wszystko to wpływa na rozregulowanie metabolizmu. Jeśli w czasie wakacji pozwalaliśmy sobie na liczne odstępstwa należy przygotować  się na to, że powrót niekoniecznie należał będzie do najłatwiejszych.


Po powrocie z wakacji:

* Na początek warto wykluczyć z diety słodycze i fast foody, a także alkohol.
* Powinniśmy wrócić do spożywania regularnych posiłków. Dzięki temu unikniemy napadów głodu i ograniczymy ryzyko sięgnięcia po niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski.
*Pamiętajmy o piciu odpowiedniej ilości wody. Bardzo często w czasie urlopów zapominamy, o tym jak ważne jest nawadnianie naszego organizmu.
*W miejsce lodów, cukierków, chipsów i paluszków wprowadźmy do diety świeże owoce i warzywa, jak również orzechy i owoce suszone.
*Zadbajmy, o to by posiłki były zbilansowane. Oznacza to, że posiłek powinien zawierać źródło pełnowartościowego białka, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze.


Ważne jest to aby na początku nie ograniczać nadmiernie kaloryczności diety. Już sam powrót do zdrowych produktów przyniesie z pewnością wiele korzyści. Zamiast więc skupiać się na odchudzaniu, skupmy się na powrocie do zdrowych nawyków żywieniowych.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Różowe z rynku - ale czy z natury? :)

 W gastronomii co roku pojawiają się nowe trendy, nowe odsłony produktów dobrze nam znanych jednak zamknięte w ... zupełnie innym kolorze:) Dziś przyjrzymy się modnej ostatnio barwie różowej :) W końcu mamy środek lata a róż kojarzy się z radością i uśmiechem, więc czas sprawdzić, co zaskakującego przygotował dla nas rynek kulinarny:)

6 grudnia - czas nakarmić Mikołaja :)

Dziś długo wyczekiwany dzień, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych ? A jaki? Mikołajki oczywiście, czyli wstęp do wielkiego świątecznego szaleństwa? W witrynach sklepowych co prawda dawno już świecą się lampki ubranych sztucznych choinek, które mrugają do nas zza każdego rogu a po wrzuceniu monety, ukłoni nam się wielka postać Mikołaja śpiewającego Jingle Bells. Tego dnia także najczęściej rozgłośnie radiowe po raz pierwszy w roku puszczają nieodzowny hit  Last Christmas czyli jednym słowem sezon bożonarodzeniowy uważa się za otwarty :)

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

W ciągu ostatnich kilku lat zapanowała moda na wykluczanie z diety produktów zawierających gluten, obwiniając go za szereg problemów zdrowotnych, między innymi dolegliwości trawiennych, chorób sercowo-naczyniowych, schorzeń autoimmunologicznych, a nawet nadwagi i otyłości.

Jolanta Czepułkowska
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Odchudzanie. Jak nie zrobić sobie krzywdy?