Ciastka owsiane oraz produkty typu fit – co tak naprawdę się w nich kryje?

Widząc na półkach w sklepie ciastka owsiane, produkty typu light czy ,,fit’’ batony sięgamy po nie z myślą, że nie zgrzeszyliśmy. Często natomiast okazuje się, że produkty te mają obniżoną zawartość tłuszczu rekompensując to znacznie większą ilością cukru w składzie.


Polecani dietetycy

Co więcej producenci ,,napychają” te produkty chemią, zagęstnikami, sztucznymi substancjami słodzącymi, by zachowały zgrabne kształty oraz smakowały, a które bezsprzecznie nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Bardzo często takie ,,fit’’ batony czy ciastka owsiane nie różnią się znacznie od tych tradycyjnych. W konsekwencji taka żywność może sprzyjać nabieraniu dodatkowych kilogramów. Dlatego najważniejsze przy wyborze produktów jest czytanie ich składu i etykiet. Im krótszy skład tym przeważnie jest on lepszy. Warto również spojrzeć na rodzaj tłuszczu użytego do produkcji danego wytworu.

W większości produktów niestety jest używany olej palmowy – tańszy, gorszej jakości. Podobnie przy czytaniu składu naszą uwagę powinna przykuć obecność słodzików jakimi są : syrop glukozowo – fruktozowy, aspartam i wiele innych. Mają one za zadanie przywrócenie atrakcyjności produktom po ich odcukrzeniu.

Zatem pamiętajmy zawsze sięgając po produkty typu ,,light’’ czy ,,fit’’ sprawdźmy ich skład!
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

Pierogi, gołąbki, bigos, kotlet schabowy – czy polska kuchnia jest zdrowa ? Nasza tradycyjna kuchnia kojarzy się na pierwszy „rzut oka” z kuchnią tłustą, mięsną i kartoflaną. Ale czy tak naprawdę wygląda? Niekoniecznie. Za ogromna zaletę należy uznać jej różnorodność pod względem zarówno składników jak i smaków.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Temat poruszany już wiele razy, ale okazuje się, że cały czas wiele osób ma z tym problem i zapomina o spożywaniu śniadania, które jak mawiali nasi rodzice "jest najważniejszym posiłkiem dnia"

Dlaczego jemy, skoro wcale nie jesteśmy głodni?

Oto kilka powodów, dla których jemy tak naprawdę nie chcąc jeść. Po pierwsze, i bardzo częste nie odczuwamy prawdziwego głodu. Ten fałszywy głód może wiązać się ze stresem, zmęczeniem i negatywnymi emocjami. W tym stanie nie chcemy jeść “zwykłego” jedzenia, ale tłuste, smażone, chrupiące, słodkie, niezdrowe. Ochoczo sięgniemy po jakiś fast-food lub słodycze a rozsądny obiad zostawimy na później.

Jolanta Czepułkowska
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia