Stewia - "Słodkie zioło Paragwaju"

Powszechnie wiadomo, że wysokie spożycie cukru wiąże się z powstawaniem wielu problemów zdrowotnych. Pomimo tej wiedzy, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez odrobiny słodkości. Dlatego też, wciąż poszukuje się substancji, które mogłyby stanowić zdrową alternatywę dla cukru. Jedną z nich jest stewia - roślina z rodziny Asteraceae pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej z Paragwaju i Brazylii, gdzie uprawiana jest od ponad 1000 lat. Aktualnie popularność zyskała już na całym świecie, również w Polsce jest coraz częściej stosowana.



Polecani dietetycy

Stewia jest około 250 - 300 razy słodsza od sacharozy, a tę właściwość zawdzięcza obecnym w niej glikozydom stewiolowym. Na szczęście to nie jedyna jej zaleta. W przeciwieństwie do "zwykłego cukru" może być stosowana przez diabetyków lub osoby borykające się z insulinoopornością, gdyż nie podnosi stężenia glukozy we krwi.

Obecność stewii w diecie nie wpłynie również negatywnie na stan uzębienia ponieważ nie działa próchnicotwórczo. Ponadto udowodniono jej działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Bioaktywne składniki stewii wykazują silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Oprócz całego pakietu korzyści zdrowotnych trzeba również wspomnieć, że stewia nie dostarcza żadnych kalorii więc może być stosowana przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy.

Stewia może mieć szerokie zastosowanie w gastronomii, ponieważ jest odporna na działanie wysokich temperatur, w przeciwieństwie do niektórych sztucznych środków słodzących. Dlatego też, może być wykorzystywana w potrawach pieczonych czy gotowanych.




Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Jak nie przytyć w ferie? (część 1. )

Jaką masz strategię na dietę w ferie? Czy odpuszczasz z zamiarem spontanicznego korzystania również i z kulinarnych atrakcji wyjazdu, a z wagą "powalczysz" potem? Czy też z niezmiennym zacięciem do dbania o linię podejmiesz wyzwanie utrzymania się w ryzach diety?

Jak prawidłowo wyliczyć wskaźnik BMI?

Najprostszym i najbardziej powszechnie stosowanym wskaźnikiem do oceny masy ciała jest wskaźnik BMI (body mass indeks).
Każdy z nas w prosty sposób może obliczyć własny wskaźnik stosując odpowiedni wzór.

Wybiła północ - Sylwester za pasem!

Święta, święta... i już po :) Ile kilogramów Wam przybyło ? ;) Może lepiej się jeszcze nie ważyć ;) Choć trzeba pamiętać, że przed nami sylwestrowej nocy czar i niewiele czasu  pozostało na doprowadzenie się do porządku i dopięcie w kupioną dużo wcześniej kreację na ten wyjątkowy wieczór ;) Kilka dni zostało, więc spróbujemy coś temu zaradzić :)

Elżbieta Gmurczyk
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?
Dlaczego coraz mniej ludzi chce poświęcać czas na przygotowanie posiłku?