1 lipca Międzynarodowy Dzień Owoców

Owoce charakteryzują się bogactwem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i związków o działaniu antyoksydacyjnym.




Polecani dietetycy

Dlatego też, systematyczne spożywanie owoców zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych między innymi schorzeń sercowo-naczyniowych czy nowotworów.

Korzystnie wpływają również na kondycję włosów, skóry i paznokci. Doceniając ich zbawienny wpływ na zdrowie i urodę 1 lipca świętujemy Międzynarodowy Dzień Owoców. To dobra okazja do poeksperymentowania z nimi w kuchni i przygotowania pełnowartościowych posiłków z ich udziałem. Najczęściej owoce spożywa się w postaci przekąsek, owsianek, koktajli, czy deserów. Świetnie sprawdzą się także w towarzystwie warzyw na przykład w sałatce. Warto również spróbować potrawy mięsnej z owocowym akcentem.

Niestety nie należy jeść owoców bez limitu ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych. Szczególnie osoby z nieprawidłową tolerancją glukozy, cukrzycą czy insulinoopornością powinny ograniczyć ich spożycie do 1-2 porcji dziennie.

A to propozycja na letnią sałatkę z owocami:

Sałatka z arbuzem, serem Feta i oliwkami [1 porcja]  - 1 duży plaster arbuza, 1-2 garści rukoli, 1 plaster sera Feta, 5-6 czarnych oliwek, pół małej czerwonej cebuli, 1 łyżeczka pestek słonecznika, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka musztardy, pieprz, mięta. Arbuza i ser pokroić w kosteczkę. Oliwki i cebulę pokroić w plasterki. Pestki słonecznika uprażyć na suchej patelni. Oliwę, ocet balsamiczny, musztardę i miód połączyć ze sobą i wymieszać. Do arbuza dodać rukolę, ser Feta, cebulę, oliwki i pestki słonecznika. Całość wymieszać. Posypać miętą, polać sosem z oliwy, octu balsamicznego, musztardy i miodu. Jeszcze raz wymieszać. Doprawić do smaku pieprzem.

Smacznego :)
Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na energię?

Podstawowa przemiana materii (BEE/PPM/BMR), jest to ilość energii potrzebnej do utrzymania podstawowych funkcji fizjologicznych organizmu (np. oddychania, pracy serca i krążenia), wówczas, gdy organizm znajduje sie w stanie spoczynku, w ściśle określonych warunkach: po co najmniej 8 godzinach snu, po 12-14 godzinach nieprzyjmowania pożywienia, po przebudzeniu, leżąc na wznak, w warunkach zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego oraz komfortu cieplnego.

25 sierpnia - Dzień Polskiej Żywności

Święto godne zauważenia i celebrowania, bo co jak co, ale produkty naszej ziemi są bardzo wartościowym towarem zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Czy data jest przypadkowa? Nie, koniec sierpnia to czas dożynek, zbierania plonów, którymi potem można chwalić się i promować je w Polsce i za granicą. Za czym przepadają polscy konsumenci i czego poszukują na regionalnych i lokalnych straganach ? Sprawdźmy :)

Witamina D – jak wykorzystać okres letni na uzupełnienie jej niedoboru?

Czas od maja do września, kiedy występują słonecznie dni, to najlepszy okres na uzupełnienie w naszym organizmie witaminy D, na której niedobór cierpi około 90% polskiego społeczeństwa.

Małgorzata Łyżniak
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia