Czy warto pić herbatę?

Czarna, czerwona, zielona i biała ? to cztery rodzaje herbat różniące się nie tylko kolorem, ale również smakiem, procesem produkcji i właściwościami. Wszystkie herbaty otrzymuje się z wiecznie zielonego krzewu z rodzaju Camelia.



Polecani dietetycy

Prozdrowotne właściwości herbaty związane są głównie z obecnością w niej związków biologicznie czynnych zwanych polifenolami. Wspomniane substancje znane są przede wszystkim z silnego działania antyoksydacyjnego, polegającego na usuwaniu wolnych rodników z organizmu, które m. in. są odpowiedzialne za szybkie starzenie się skóry. Ponadto polifenole wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe.

Liczne badania naukowe dowiodły, że regularne picie herbaty może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych m. in. ze względu na właściwości redukcji stężenia cholesterolu całkowitego i niekorzystnej frakcji cholesterolu LDL. Niestety naukowcom nie udało się jeszcze ustalić dokładnej dziennej porcji herbaty zapewniającej opisany efekt.

Prawdopodobnie spożywanie herbaty może pomóc w uniknięciu schorzeń neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona, Alzheimera oraz demencja. Efekt ten jest związany nie tylko z obecnością w herbacie polifenoli, ale również kofeiny oraz aminokwasu teaniny.

Warto również wspomnieć o wpływie spożywania herbaty na redukcję masy ciała. Do tej pory tylko badania na zwierzętach potwierdziły, że kofeina i galusan epigallokatechiny zawarty w zielonej herbacie ograniczają wchłanianie tłuszczu i przyspieszają przemianę materii.

Pomimo licznych korzyści zdrowotnych płynących ze spożycia herbaty należy również pamiętać, że zaburza ona wchłanianie składników mineralnych np. wapnia i żelaza, co może doprowadzić do niedoborów tych pierwiastków w organizmie. Dlatego też, najlepiej jest wypić herbatę po około 30 minutach od spożycia posiłku.
Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Zagadkowa egzotyka - owoce różnych kontynentów część 1.

Kolorowe, o dziwnym kształcie, często charakterystycznym smaku ale i zapachu.. co to takiego ? Czas zajrzeć na stragany owoców ze świata,aby poznać te tajemnicze owocowe przyjemności, które także coraz częściej pojawiają się również i na naszych półkach sklepowych. Wielu z nas zatrzymuje wzrok na intrygujących oko okazach ale brak nam odwagi, by spróbować nowych smaków. Czas to zmienić! :) A żeby przełamać pewne bariery, proponujemy nieco zajrzeć w głąb owocowego świata:) Podróż czas zacząć! :)

30 lipca - Dzień Sernika

Ciągle tylko dieta i dieta i wreszcie nadchodzi okazja do grzechu... :) 30 Lipca został mianowany Międzynarodowym Dniem Sernika:) Świętować czy nie świętować? Taka okazja jest tylko raz do roku, więc pozwalamy na jeden mały kawałeczek. Ale czy
nie wydaje się Wam, że Międzynarodowy Dzień Sernika powinien mieć swoje święto w okolicach Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy? To wszak wtedy na naszych świątecznych stołach króluje sernik. Ależ jaki on wtedy cudny.. krakowski z kratką, wiedeński, czekoladowy, królewski, z rodzynkami, z makiem, z chałwą ... po prostu z czym tylko się da. Jedno jest pewne,zawsze smakuje tak samo - pysznie ;)

Frytki: za czy przeciw?

Prawdopodobnie nawet najwięksi zwolennicy frytek na zadane w tytule pytanie będą zmuszeni odpowiedzieć "przeciw". Rzeczywiście, frytki nie są zalecanym produktem spożywczym jeśli są jadane często, w dużej ilości i przygotowywane w tradycyjny sposób: smażone w głębokim tłuszczu. Dlaczego?

Anna Huma - Nande
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia