Wiosenne przebudzenie

Wiosna zarysowała już swoje oblicze na kartach kalendarzy. W pogodzie jednak spora różnorodność - dość przyjemna aura przeplatana promieniami słońca miesza się z dość chłodnym momentami, ostrym powietrzem przynoszącym zimowe wspomnienie. Organizm jeszcze nie przestawił się na " tryb wiosna" dlatego aby nieco wspomóc tę przemianę spróbujmy wesprzeć go w walce z przesileniem poprzez włączanie do diety zdrowych herbat. Takie napary prozdrowotnie wpłyną na wzmocnienie i oczyszczenie a dodatkowym atutem będzie piękna wiosna w Twoim ulubionym kubku emanująca kolorem, aromatem kojąco oddziaływującym na Ciebie i Twoje ciało.Zobaczmy propozycje:)


Polecani dietetycy

Czerwone, ziemiste herbaty odkładamy na półkę do kolejnej zimy a teraz sięgamy po nieco lżejsze np. zielone. Aby wprowadzić wiosnę w naszym domu, usiądź wygodnie na kanapie z przyjemną lekturą, zaparz zieloną kwitnącą herbatę najlepiej w przezroczystym dzbanku aby móc cieszyć się nie tylko smakiem ale też widokiem herbacianej kulki, przeobrażającej się pod wpływem temperatury w piękny wiosenny i nieco egzotyczny kwiat. Alternatywą może być liściasta zielona herbata, która dostępna jest w różnych wariantach z domieszką bławatka, róży, jaśminu, każdy może wybrać kompozycję, która najbardziej będzie mu odpowiadać.
Zielona herbata z natury powinna być jasnym, słomkowym naparem ale jak dokonać magii aby zieloną herbatę zamienić w lazurową otchłań morskiej przygody ? Można ;) Wystarczy zdecydować się na tę z domieszką klitorii ternateńskiej zwanej także niebieską matchą. Kolor kwiatów tej osiągającej 6 metrów rośliny jest w odcieniach błękitów i fioletów stąd niespotykana choć w pełni naturalna barwa naparu. Co więcej sama klitoria ma bardzo cenne właściwości - wpływa kojąco na nasz nastrój i dobre samopoczucie, działa antydepresyjnie, niweluje stany lęków, stresów i napięć, dba o dobrą jakość snu. A sama zielona herbata to skarbnica dobroczynności dla naszego organizmu - uwalnia z toksyn, działa bardzo pozytywnie na skórę, na układ krążenia, także na zdrowie jamy ustnej hamując powstawanie bakterii, próchnicy czy też nieprzyjemnego zapachu a dłużej zaparzana działa kojąco i relaksacyjnie.

Jeśli ktoś nie jest przekonany do zielonej herbaty, może wybrać klasyczną czarną ale niezwykle istotne jest to aby była to wersja lekka a nie mocna esencja, która mogłaby zadziałać odwrotnie czyli odwadniająco na organizm. Do takiej bazy można dodać energetyzującą miętę i sok z limonki, lub też orzeźwić nieco smak plastrem pomarańczy. Czarna herbata działa pobudzająco, poza tym dobrze oddziałuje na żołądek, problemy układu pokarmowego, wykazuje właściwości oczyszczające i odkażające.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest herbata biała. Zalana temperaturą około 70 stopni jest eliksirem młodości, działa antystarzeniowo, przeciwnowotworowo, reguluje ciśnienie, cholesterol, oczyszcza z toksyn, orzeźwia, pobudza, wzmacnia kości. Wiosennym akcentem będzie jadalny kwiat np. nagietek, bratek, stokrotka, która dodana do naparu wprowadzi optymistyczny i radosny element w przedpołudniową filiżankę :)

A jeśli ktoś nie przepada za herbatą, może zdecydować się na tradycję czyli zioła. Po które należy sięgać szczególnie w okresie wiosennym aby wejść w ten kolejny etap roku z pełną energią ? Jedną z takich roślin jest dziurawiec. Stawia na nogi, gdy odczuwamy chroniczne zmęczenie, zmiany temperatury, gdy dokucza stres przeradzający się w lekkie stany depresyjne. Jednak aby się dowitaminizować polecany jest żeń - szeń. Jest rośliną charakteryzującą się posiadaniem ponad 200 cennych składników zdrowotnych - witamin i minerałów, które szczególnie właśnie w tym okresie wychodzenia " z zimowego snu" sprawdzą się doskonale. Godny polecenia jest też fiołek trójbarwny zwany tradycyjnie bratkiem. W swoich właściwościach posiada rutynę, która działa oczyszczająco dla organizmu ale też dla oczyszczenia krwi więc w ramach wiosennego detoksu takie zioło jest bardzo polecane.

Sami zdecydujcie, która propozycja, na jaką porę dnia jest dla Was najwłaściwsza :)
Dużo wiosny w sercu na ten piękny czas życzy Przyjemność Jedzenia :)
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?

Syrop klonowy dostarcza około ¼ mniej kcal niż cukier. Zawiera niewielkie ilości cynku, magnezu, wapnia, fosforu, sodu, potasu, manganu oraz witamin z grupy B, których jest więcej w porównaniu do miodu czy cukru.

Chłód chłodnika letnim orzeźwieniem cz.2 przepisy

Przepisy na pyszne chłodniki, między innymi z paluszkami surimi, rzodkiewką, szpinakiem lub arbuzem.

Lody podczas diety. Jeść czy nie jeść?

W letnie upalne dni większość z nas czuje nieodpartą chęć zjedzenia pysznych i orzeźwiających lodów. Co jednak powinny zrobić osoby będące w tym czasie na diecie? Walczyć z tą słodką słabością czy poddać się jej?

Małgorzata Łyżniak
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia