Dlaczego ważne jest spożywanie tłuszczów?

Obecnie można coraz częściej spotkać się u osób próbujących zrzucić pewną ilość masy ciała ze stanowiskiem, że należy zrezygnować ze spożywania tłuszczu w diecie. Czy jest to słuszne działanie?


Polecani dietetycy

Tłuszcz jest ważnym składnikiem dodającym energii naszemu organizmowi. Kwasy tłuszczowe dzielą się one na nasycone i nienasycone. Pierwsze obecne są w produktach pochodzenia zwierzęcego, drugie zaś występują w produktach roślinnych. Kwasy nienasycone, ponieważ te są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, powinny być niezbędnym elementem naszej diety. Tłuszczy nasyconych również nie można lekceważyć, ponieważ w nich obecny jest szczególny rodzaj tłuszczu - cholesterol. Jest wykorzystywany przez większość tkanek organizmu oraz gromadzony w celu zapasów energetycznych.

Należy pamiętać również, że tłuszcze są nośnikiem witamin takich jak witamina A, D, E, K. Jeżeli wymienione wyżej witaminy nie znajdą się w obecności tłuszczu to nie zostaną przyswojone do naszego organizmu. Tłuszcz ponadto chroni przed utratą ciepła, wpływa na odpowiednie ułożenie narządów, szczególne tych znajdujących się w jamie brzusznej. Zdrowy stan skóry, włosów i paznokci również zależy od obecności tłuszczu w naszej diecie. Najważniejszą rolą tłuszczu jest jego niezaprzeczalny wpływ na układ krążenia. Mowa jest o tłuszczach wielonienasyconych których pokłady znajdziemy np. w rybach czy oliwie z oliwek. Wpływają one na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach wieńcowych serca, dodatkowo zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Zatem jakie produkty wybierać aby uzupełniać podaż tłuszczów w naszej diecie? Zdecydowanie dobrym wyborem będzie dodawanie olejów do sałatek w postaci sosów np. oliwy z oliwek, oleju lnianego, spożywanie ryb tłustych np. łososia, makreli, pstrąga tęczowego. Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są również orzechy, które są idealnym dodatkiem do wielu potraw ale równie dobrze sprawdzą się jako przekąska w ciągu dnia. Nie zapominając o tłuszczach pochodzenia zwierzęcego dobrym wyborem będzie spożywanie jaj, mleka i przetworów mlecznych i mięsa. Należy pamiętać że tłuszcze nienasycone wraz z nasyconymi wpływają na dobry stan naszego organizmu, jednak świadomy wybór produktów i omijanie tych wysoko przetworzonych na bazie np. oleju palmowego będzie korzystniejsze dla organizmu.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Pizza - czy wiesz o niej już wszystko? Sprawdź!

Kto z Was nie lubi pizzy... ręka do góry... Nie widzę chętnych ;) Czy coś w tym dziwnego... raczej nie :) Ten włoski przysmak potrafi urzec każdego. Pytanie czy nasza wiedza o tym smakowitym daniu, znanym na całym świecie jest równie duża, jak ochota na okrąglutki, wytrawny, drożdżowy placek z ulubionymi dodatkami:) Sprawdźmy. Ciekawe, czy coś Was zaskoczy:)

Świszcz, Moczka, Siemieniotka - znasz te potrawy świąteczne?

Chciałoby się powiedzieć, co kraj to obyczaj ale dziś bardziej odpowiada nam stwierdzenie, co region to obyczaj. Tradycja bożonarodzeniowa w każdej ze stron Polski, jest nieco inna. Oczywiście są wspólne filary świętowania zarówno w obyczajowości jak i w tradycyjnej kuchni, która serwowana jest podczas uroczystej Wigilii i w kolejnych  dwóch dniach Świąt Bożego Narodzenia.

Dlaczego jemy, skoro wcale nie jesteśmy głodni?

Oto kilka powodów, dla których jemy tak naprawdę nie chcąc jeść. Po pierwsze, i bardzo częste nie odczuwamy prawdziwego głodu. Ten fałszywy głód może wiązać się ze stresem, zmęczeniem i negatywnymi emocjami. W tym stanie nie chcemy jeść “zwykłego” jedzenia, ale tłuste, smażone, chrupiące, słodkie, niezdrowe. Ochoczo sięgniemy po jakiś fast-food lub słodycze a rozsądny obiad zostawimy na później.

Anna Huma - Nande
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia