Witamina A na straży naszego wzroku

Wzrok to niebywały zmysł, który pozwala cieszyć się otaczającym światem, dotykać obrazów, kolorów, barw i przy tym napawać się tak niecodziennymi doznaniami. Pamiętajmy, że nie każdemu jest to dane i dlatego przestrzegamy, ale także zachęcamy do regularnego badania wzroku.


Polecani dietetycy

Czasem niepozorne dolegliwości czy sygnały, które lekceważymy, mogą okazać się początkiem poważnych problemów zdrowotnych naszych oczu. Dlatego przy tej okazji chcemy przybliżyć sylwetkę jednej z witamin, która chroni nasz wzrok ale także pełni kilka ważnych funkcji w prawidłowym działaniu organizmu.

Bohaterką dzisiejszej rozprawy jest witamina A. Inne jej nazwy to prowitamina A, beta-karoten czy retinol. Jakie funkcje pełni ta witamina i jakie właściwości prozdrowotne są jej wizytówką?
* Nadrzędna funkcja to umożliwienie dobrego widzenia. Witamina A pomaga w produkcji substancji jaką jest rodopsyna
odpowiedzialna za prawidłowe widzenie. Jest to barwnik, który występuje w siatkówce oka a inna jego nazwa to purpura wzrokowa lub czerwień wzrokowa. W przypadku niedoborów rodopsyny a tym samym niedoborów witaminy A, pojawia się stan chorobowy zwany popularnie kurzą ślepotą;

* Kolejnym zadaniem witaminy A jest utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Naskórek dzięki tej witaminie będzie odżywiony i nawilżony. Co więcej organizm będzie mógł wyprodukować odpowiednią ilość elastanu i kolagenu a także utrzymać właściwy poziom wody w naszej skórze. Witamina A poprawia elastyczność a tym samym jędrność skóry, działa przeciw
starzeniowo, wygładza zmarszczki i pomaga walczyć z cerą trądzikową;

* Witamina A wpływa na wzrost komórek organizmu;
* Bierze udział w procesach tłuszczowych, w syntezie białek, co również sprzyja regeneracji komórek;
* Przeciwdziała powstawaniu nowotworów, w tym szczególnie jelita grubego, płuc, piersi, stercza;

Co może wpłynąć na niedobory witaminy A w organizmie?
* błędnie zbilansowana dieta, szczególnie u dzieci i u osób starszych;
* praca przy komputerze;
* palenie papierosów;
* spożywanie alkoholu.

Jakie są objawy niedoboru witaminy A?
* słabe widzenie po zmierzchu czyli kurza ślepota;
* suchość gałki ocznej objawiającej się brakiem łez;
* wysychanie rogówki i spojówki oka;
* łamliwość i wypadanie włosów;
* zahamowanie wzrostu;
* szorstka i spierzchnięta skóra
* łamliwość paznokci;
* wysypka, wypryski na skórze.

Jakie są objawy nadmiaru witaminy A?
* suchość i świąd skóry;
* żółty kolor skóry;
* krwawienie dziąseł;
* drażliwość, nadpobudliwość;
* wymioty, nudności;
* bóle stawów, głowy;
* światłowstręt;
* powiększenie wątroby.

Jak działać w przypadku niedoboru a jak w przypadku nadmiaru witaminy A? 
Rozwiązanie jest proste. Receptą będzie właściwa dieta. W przypadku zbyt małej ilości witaminy A należy włączyć do menu produkty, które są bogate właśnie w ten składnik. Jeśli mam nadmiar witaminy A należy eliminować ją z jadłospisu, tak aby doprowadzić do właściwego jej poziomu.

Które produkty są bogate w witaminę A?
- tłuste ryby;
- tran;
- masło;
- produkty mleczne.

Produkty bogate w prowitaminę A to te pochodzenia roślinnego, jak np.:
- marchew;
- zielone warzywa;
- pomidory;
- dynia;
- śliwki.

Odżywiajmy się właściwie dbając o odpowiedni wskaźnik witaminy A w diecie. Będzie równowaga, będzie zdrowie i wyraziste widzenie w postaci okna na świat ;)

Obraz Sharon McCutcheon z Pixabay
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Projekt dieta - czym kierować się przy wyborze dietetyka?

Podjęcie decyzji o wejściu w projekt dieta jest dla nas jeszcze często ogromnym wyzwaniem, stresem i obawą związaną z tym, że nie podołamy, nie będzie efektu, a jo-jo zaskoczy nas szybciej, niż ktokolwiek i kiedykolwiek brał to pod uwagę. Należy zacząć od samego początku - dieta to nic wstydliwego. To jedynie klucz do dobrego zdrowia, samopoczucia i szczupłej sylwetki.

Dlaczego jemy, skoro wcale nie jesteśmy głodni?

Oto kilka powodów, dla których jemy tak naprawdę nie chcąc jeść. Po pierwsze, i bardzo częste nie odczuwamy prawdziwego głodu. Ten fałszywy głód może wiązać się ze stresem, zmęczeniem i negatywnymi emocjami. W tym stanie nie chcemy jeść “zwykłego” jedzenia, ale tłuste, smażone, chrupiące, słodkie, niezdrowe. Ochoczo sięgniemy po jakiś fast-food lub słodycze a rozsądny obiad zostawimy na później.

Sierpniowe smaki: śliwka

Pierwsza połowa sierpnia za nami, a na lokalnych straganach pojawiają się piękne kolory i smaki jesieni -  soczysta śliwka:) Z czym Wam się kojarzy? Mi przede wszystkim z mało dietetycznym, ale za to bardzo pysznym drożdżowym ciastem ze śliwkami i kruszonką!;))) Mniam! :))

Jolanta Czepułkowska
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia